Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Venus Williamsová: na titul nedosáhla, přesto nejstarší tenistka elitní stovky válí

Spokojená Venus Williamsová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spokojená Venus Williamsová. | foto: ČTK/AP

MIAMI/PRAHA Do sportovních dějin právě přibývá další působivá kapitola pojednávající o troufalé vzpouře proti neúprosnému běhu času. Její hrdinkou je Venus Williamsová, jíž táhne na sedmatřicet a vytrvale zápolí s projevy závažné choroby zvané Sjögrenův syndrom.

Ve čtvrtek na prestižní akci v Miami přemohla světovou jedničku Kerberovou z Německa 7:5, 6:3 a až v semifinále uťala její působivou jízdu Britka Kontaová.

Navzdory pokročilému věku, zdravotním nesnázím i někdejším naprosto odlišným plánům se Venus Ebony Starr Williamsová stále smí počítat k nejzářivějším hvězdám WTA Tour. Na žebříčku zase míří do Top 10, letos patří dokonce mezi pět nejlepších.

Kerberovou vyřadila díky svěží agresivní hře. Výměny úspěšně zakončovala na síti. Jako by se psal rok 2001, kdy ovládla dva grandslamy.

Opět ji zblízka sledoval otec Richard, jeden z nejslavnějších tenisových rodičů v historii, který z Venus a její mladší sestry Sereny právě na Floridě vycepoval šampionky. Sám zápolí s těžkým onemocněním, v červenci 2016 jej stihla mrtvice a Venus naživo neviděl skoro rok.

Usadil se hned u centrkurtu, za reklamními panely mezi fotografy, takže Venus slyšela, jak ji šeptem povzbuzoval. Cítila napětí, jež se ho zmocňovalo.

„Taťka mi opravdu hodně přál,“ řekla na tiskovce. „Když vidím jeho hrdost a vzrušení, jeho radost z mého vítězství... Už jenom to je pro mě mocná motivace, abych zápas vyhrála.“

Je vážně pozoruhodné, že od své profese dávno neutekla. Dvacet let starý přepis z tiskovky na turnaji v Indian Wells svědčí o tom, že si život po třicítce malovala úplně jinak. „Chápu, že je těžké skončit, zvlášť když je člověk nejlepší,“ říkala v březnu 1997 šestnáctiletá nadějná dívka s korálky zapletenými do vlasů a postavou gazely.

Venus Williamsová při tenisovém utkání.

Venus Williamsová při tenisovém utkání.

„Nedovedu si představit, že bych sezonu za sezonou dělala pořád totéž, překonávala bolest a zranění. Fakt si neumím představit, že bych celé své mládí strávila s tenisem.“

A vida, po vyčerpávajících bitvách se Sjögrenovým syndromem, který napadá obranyschopnost organismu a způsobuje například sucho v ústech, nedostatek slz, zažívací poruchy a úporné bolesti kloubů, se znovu vydrápala mezi elitu.

Majitelka sedmi grandslamových trofejí se zdála odepsaná. Přesto se předloni po pětileté pomlce vrátila do Top 10. Posléze se stala nejstarší příslušnicí této vybrané společnosti od ledna 1995, kdy se v ní v osmatřiceti naposled objevila Navrátilová.

Tento týden si triumfy nad Kuzněcovovou a Kerberovou vylepšila už tak báječnou bilanci se soupeřkami z nejlepší desítky na žebříčku na 129 - 93.

Popatnácté v kariéře skolila aktuální jedničku - osmkrát si podala Hingisovou, dvakrát sestru Serenu a krajanku Davenportovou, jednou pak Safinovou, Jankovičovou a teď Kerberovou.

Je nejstarší ženou, která kdy porazila panující královnu pořadí WTA. Věkem se jí výrazněji blíží pouze Serena a Chorvatka Lučičová-Baroniová, oběma bylo pětatřicet.

Její nevšední story je protkaná dojemnými chvílemi i zápisy do knih rekordů. V lednu se všem mladším a zdravějším tenistkám z celé planety navzdory protáhla do finále Australian Open. Až v něm podlehla Sereně.

Jako teenagerka vážně pochybovala o tom, že ji soupeření na dvorcích bude dlouho bavit. Jehovistka a veganka má opravdu spoustu jiných zájmů. Studovala módní design a obchodní administrativu. Vystupovala jako modelka, navrhla svou vlastní kolekci oblečení. V srpnu 2009 se Serenou koupily podíl v Miami Dolphins, klubu NFL. Vydala knihu.

Přesto dámě s božským jménem pořád přináší rozkoš běhání po kurtech a bušení do žlutých míčků. Stačilo si všimnout blaženého výrazu po triumfu nad Kerberovou. A při objetí s otcem Richardem se úplně tetelila radostí.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!