Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Venus Williamsová: na titul nedosáhla, přesto nejstarší tenistka elitní stovky válí

Sport

  21:15
MIAMI/PRAHA - Do sportovních dějin právě přibývá další působivá kapitola pojednávající o troufalé vzpouře proti neúprosnému běhu času. Její hrdinkou je Venus Williamsová, jíž táhne na sedmatřicet a vytrvale zápolí s projevy závažné choroby zvané Sjögrenův syndrom.

Spokojená Venus Williamsová. foto: ČTK/AP

Ve čtvrtek na prestižní akci v Miami přemohla světovou jedničku Kerberovou z Německa 7:5, 6:3 a až v semifinále uťala její působivou jízdu Britka Kontaová.

Navzdory pokročilému věku, zdravotním nesnázím i někdejším naprosto odlišným plánům se Venus Ebony Starr Williamsová stále smí počítat k nejzářivějším hvězdám WTA Tour. Na žebříčku zase míří do Top 10, letos patří dokonce mezi pět nejlepších.

Kerberovou vyřadila díky svěží agresivní hře. Výměny úspěšně zakončovala na síti. Jako by se psal rok 2001, kdy ovládla dva grandslamy.

Opět ji zblízka sledoval otec Richard, jeden z nejslavnějších tenisových rodičů v historii, který z Venus a její mladší sestry Sereny právě na Floridě vycepoval šampionky. Sám zápolí s těžkým onemocněním, v červenci 2016 jej stihla mrtvice a Venus naživo neviděl skoro rok.

Usadil se hned u centrkurtu, za reklamními panely mezi fotografy, takže Venus slyšela, jak ji šeptem povzbuzoval. Cítila napětí, jež se ho zmocňovalo.

„Taťka mi opravdu hodně přál,“ řekla na tiskovce. „Když vidím jeho hrdost a vzrušení, jeho radost z mého vítězství... Už jenom to je pro mě mocná motivace, abych zápas vyhrála.“

Je vážně pozoruhodné, že od své profese dávno neutekla. Dvacet let starý přepis z tiskovky na turnaji v Indian Wells svědčí o tom, že si život po třicítce malovala úplně jinak. „Chápu, že je těžké skončit, zvlášť když je člověk nejlepší,“ říkala v březnu 1997 šestnáctiletá nadějná dívka s korálky zapletenými do vlasů a postavou gazely.

Venus Williamsová při tenisovém utkání.

Venus Williamsová při tenisovém utkání.

„Nedovedu si představit, že bych sezonu za sezonou dělala pořád totéž, překonávala bolest a zranění. Fakt si neumím představit, že bych celé své mládí strávila s tenisem.“

A vida, po vyčerpávajících bitvách se Sjögrenovým syndromem, který napadá obranyschopnost organismu a způsobuje například sucho v ústech, nedostatek slz, zažívací poruchy a úporné bolesti kloubů, se znovu vydrápala mezi elitu.

Majitelka sedmi grandslamových trofejí se zdála odepsaná. Přesto se předloni po pětileté pomlce vrátila do Top 10. Posléze se stala nejstarší příslušnicí této vybrané společnosti od ledna 1995, kdy se v ní v osmatřiceti naposled objevila Navrátilová.

Tento týden si triumfy nad Kuzněcovovou a Kerberovou vylepšila už tak báječnou bilanci se soupeřkami z nejlepší desítky na žebříčku na 129 - 93.

Popatnácté v kariéře skolila aktuální jedničku - osmkrát si podala Hingisovou, dvakrát sestru Serenu a krajanku Davenportovou, jednou pak Safinovou, Jankovičovou a teď Kerberovou.

Je nejstarší ženou, která kdy porazila panující královnu pořadí WTA. Věkem se jí výrazněji blíží pouze Serena a Chorvatka Lučičová-Baroniová, oběma bylo pětatřicet.

Její nevšední story je protkaná dojemnými chvílemi i zápisy do knih rekordů. V lednu se všem mladším a zdravějším tenistkám z celé planety navzdory protáhla do finále Australian Open. Až v něm podlehla Sereně.

Jako teenagerka vážně pochybovala o tom, že ji soupeření na dvorcích bude dlouho bavit. Jehovistka a veganka má opravdu spoustu jiných zájmů. Studovala módní design a obchodní administrativu. Vystupovala jako modelka, navrhla svou vlastní kolekci oblečení. V srpnu 2009 se Serenou koupily podíl v Miami Dolphins, klubu NFL. Vydala knihu.

Přesto dámě s božským jménem pořád přináší rozkoš běhání po kurtech a bušení do žlutých míčků. Stačilo si všimnout blaženého výrazu po triumfu nad Kerberovou. A při objetí s otcem Richardem se úplně tetelila radostí.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat