Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Veselý překonal zranění. Teď myslí na obhajobu v Diamantové lize

Sport

  10:53aktualizováno  13:57
BRUSEL - Krůček od obhajoby, ale... Oštěpař Vítězslav Veselý odlétá do Bruselu, kde se v pátečním finálovém závodě Diamantové ligy pokusí o obhajobu loňského prvenství. "Budu bojovat, jenže po návratu z Moskvy jsem kvůli bolavému koleni tréninku moc nedal. Sám jsem na sebe zvědavý," říká mistr světa a vedoucí muž průběžného pořadí seriálu, který loni ovládl.

Vítězslav Veselý foto: ČTK

Návrat z Moskvy a odlet do Bruselu dělí téměř tři týdny. Ten první šampion vyplnil odpočinkem. Příčinou bylo koleno, které se ozvalo už čtrnáct dní před mistrovství světa.

"Potřebovalo klid. Postupně jsem ho zatěžoval, ale znovu začalo opuchat, tak jsem musel ubrat a pořád chodil na terapie. Největší zlepšení nastalo až v posledních dnech minulého týdne, kdy se otok vytratil, od té doby mě koleno nebolí," pochvaluje si třicetiletý svěřenec Jana Železného.

ČTĚTE TAKÉ

Oštěp poprvé uchopil právě v minulém týdnu. "Při chůzi po trávě Julisky jsem si jen lehce pohazoval, aby ruka neztratila cit. Z rozběžiště a v tretrách jsem si zaházel až v pondělí a v úterý. Ale nepřeháněl jsem to, nemá cenu si myslet, že za tak krátkou dobu člověk něco natrénuje. Šlo spíš o hledání pohody a dobrého pocitu, uvidíme, co z toho bude," přemítá.

V době klidu strávil několik dní doma v Hodoníně. "A měl jsem pohodu, nic jsem nedělal, ani neměl žádné akce. Snad prý mě chtěli z radnice, měl jsem pár zmeškaných hovorů, ale neřešil jsem to. Vždyť jsem si sebou nevzal ani rifle, cestu z Prahy jsem odřídil v teplákách. Kvůli kolenu se mi nechtělo se mi někde trajdat," přibližuje.

Žádná party se nekonala

Zlatou medaili oslavili s trenérem Železným ještě v Moskvě, kdy si koupili pivo a na lavičce před hotelem debatovali dlouho do noci. Došlo ještě na další oslavy? "Kdepak, žádná party se nekonala. Pokud ovšem nepovažujete za oslavy příležitostné posezení z kamarády v hospodě u piva, to jsem absolvoval několikrát - v Hodoníně i Praze. Tak mi to vyhovuje," usmívá se.

Diamantové počty oštěpařů

Během sezony se na mítincích Diamantové ligy bodují tři první místa (4 - 2 - 1), na finálovém mítinku se boduje dvojnásobně.

Kdyby páteční soutěž v Bruselu ovládli Pitkämäki nebo Thorkildsen, potřebuje Veselý coby vedoucí muž průběžného pořadí skončit nejhůře třetí. Pak by nastala rovnost bodů, ale ve prospěch Veselého by hovořila skutečnost, že v sezoně ovládl nejvíc mítinků (Dauhá, Oslo a Monako). Pitkamäki a Thorkildsen vyhráli každý jednou (v Šanghaji, resp. v Birminghamu).

Aktuální pořadí v oštěpu mužů: 1. Veselý 14 bodů, 2. Pitkämäki (Fin.) 8, 3. Thorkildsen (Nor.) 8, 4. Amb (Švéd.) 4, 5. Tarabin (Rus.) 4.

Pomalu si prý začíná zvykat, že je mistrem světa. "Tak nějak si to už uvědomuju, docela si to užívám, lidi kolem to taky zaznamenali. Ale pokud je nějaký velký mediální zájem, tak ten docela úspěšně krotím. V posledních dnech se soustředím na závod, po návratu zase budu muset myslet na povinnosti na FTVS," plánuje.

V Bruselu mu půjde o druhý celkový triumf v seriálu Diamantové ligy v řadě. Po šesti závodech je v čele celkového pořadí se 14 body, největší rivalové, Fin Tero Pitkämäki a Nor Andreas Thorkildsen, mají oba po osmi bodech.

"Kdyby finále vyhrál kdokoli z nich, musím skončit do třetího místa," ví už dávno, jak může potvrdit vítězství.  Zlepšení stavu kolena jej uklidnilo, nicméně neví, co od sebe může očekávat.

"Docela se těším, ale nevím, co z toho bude. Kvůli kolenu jsem skoro vůbec nezatěžoval nohy, což by potřebovaly. Samozřejmě, že budu bojovat o vítězství, a kdyby to dopadlo do třetího místa, bude to prima. Pokud hodím nad osmdesát pět, budu spokojený, ale oštěp je nevyzpytatelná disciplína. Klidně se může stát, že hodím daleko a budu se divit, čím to je. Ale tím, že příprava zdaleka nebyla stoprocentní... Nechám se překvapit," pokýve hlavou.