Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Veslaři jedou na MS pro medaile. Bude to o nervech, hodnotí trať Synek

Sport

  17:09
AMSTERDAM/PRAHA - Flotila deseti českých lodí se představí na nadcházejícím veslařském mistrovství světa, které se uskuteční od neděle v Amsterdamu. Výpravu bude provázet víra, že mohou získat tři medaile a vyrovnat tak reprezentační maximum z let 1979, 1982 a 1989.

Skifař Ondřej Synek se stal mistrem světa. foto: ČTK

Ve zmíněném posledním roce na jezeře Bled získali medaile skifař Chalupa, který ozdobil svůj debut stříbrem, stejný kov přivezla čtyřka "s" Macháček, Vičík, Menšík, Šubrt - Pták a bronz vybojoval dvojskif lehkých vah Gröpl, Kováč.

Dušan Macháček je nyní svazovým šéfem a neskrývá optimismus. "Rychlostní kanoisté nasadili vysokou laťku, když získali na MS v Moskvě dvě zlata v olympijských disciplínách. My bychom také byli rádi, kdyby nám vyšla dvě vítězství, ale musíme být realisté," pravil.

O medaile by měli usilovat především skifaři Ondřej Synek, obhájce titulu, a olympijská vítězka Mirka Knapková. K nim po letošní vydařené sezoně přibyla dvojka "bez" lehkých vah Jiří Kopáč, Miroslav Vraštil, kteří ovládli seriál Světového poháru.

"Kdyby se nám to povedlo, tak vyskočím sto metrů nad zem. Pořád ze všech stran slyším, že tehdy byly tři medaile a že bychom to konečně měli vyrovnat. Všechny tři posádky na to mají, ale ze zkušeností víme, že ne vždy na vrcholném podniku sezony všechno vyjde," upozornil šéftrenér reprezentace Přemysl Panuška.

Reprezentanti odjíždějí do Amsterdamu ve čtvrtek brzy ráno autobusem, pouze skifaři Knapková se Synkem, jako již tradičně, na šampionát poletí - Synek v pátek, Knapková v sobotu. "Snažíme se našim hvězdám vytvořit ty nejlepší podmínky, aby si ušetřili energii na závody," vysvětlil Panuška.

Záludnosti amsterdamského kanálu

Nejen české posádky se chystají i na případné nerovné podmínky, které někdy panují na umělém kanálu Bosbaan.

Jména pro šampionát

  • Muži:

Ondřej Synek (skif); Ondřej Vetešník, Jan Vetešník (dvojskif lehkých vah); Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč (dvojka bez korm. lehkých vah); Matyáš Klang, Jakub Podrazil, Milan Doleček, Jan Pilc (čtyřka bez korm.); David Jirka, Jakub Houska, Petr Buzrla, Martin Basl (párová čtyřka).

  • Ženy:

Miroslava Knapková (skif); Kateřina Kopecká, Martina Stillerová (dvojka bez korm.); Lucie Žabová, Lenka Antošová (dvojskif); Daniela Nacházelová, Ricky Nencini (dvojskif lehkých vah); Denisa Čvančarová, Markéta Pazderková, Sára Víchová, Monika Nováková (párová čtyřka lehkých vah).

"Podle zkušeností řady závodníků tam vítr dokáže doslova roztočit vodu a dráha je pak nepříjemná i vlnami. Proto budou důležité už výsledky rozjížděk, chce to postupovat z předních míst. V případě větru v následujících kolech totiž může dojít k přesazování lodí do výhodnějších drah, což jsou pětka a šestka, jež jsou u břehu kryté před větrem. Také se kvůli tomu může měnit časový program," přiblížil šéftrenér.

Ondřej Synek, který už před časem předhonil v počtu medailí svého předchůdce Chalupu, závodil v Amsterdamu několikrát, ale špatné zkušenosti s tamním kanálem nemá.

"Mám ji rád, protože jsem tam v roce 2007 vyhrál závod Světového poháru a asi čtyřikrát tradiční regatu Holland Bekker. Vyhrál jsem tam snad ve všech drahách, jen ne v jedničce, v té jsem nezávodil. Umí tam foukat i být krásně. Nevýhodou je, že kanál je úzký, takže je třeba počítat s vlnami od veslařů, kteří se rozveslovávají nebo jedou na start. Tudíž to bude taky o nervech. Po nás jezdí osmy, takže vlny budou extrémní," přemítal.

O kanálu ví své také Miroslava Knapková, jež v Amsterdamu rovněž ovládla regatu Holland Bekker. "Občas umí být trochu neregulérní, podle nizozemských veslařek někdy je i hnusná a neférová. A pokaždé před závody říkají, že doufají ve férové podmínky," vzpomněla.

Šampionát v Račicích za miliony

Na šampionátu se představí ve 27 disciplínách 1100 závodníků ze 60 zemí. "Je to hodně, ale na mistrovství světa 2015 ve Francii, kde se bude bojovat o místa na olympiádě v Riu, se očekává až 1600 veslařů," dodal Panuška.

V Amsterdamu se veslařští šéfové dozví, se kterými zeměmi budou příští rok soupeřit o pořadatelství šampionátu v roce 2019 - český svaz se chce prosadit s Račicemi.

"Zatím víme, že konkurovat nám bude Německo, ale jistě přibydou další státy. "Jenom za to, že se o mistrovství světa ucházíme, jsme museli složit deset tisíc eur. Za rok ve Francii musíme zaplatit poplatek 40 000 eur a dalších sto tisíc za to, že o nás budou hlasovat. A kdyby se nám dostalo té cti a kandidaturu získáme, zaplatíme dalších půl milionu eur. K tomu ještě musíme mít nachystanou rezervu na vysílací televizní práva ve výši 600 000 eur," vyčíslil Macháček.

Od neděle do čtvrtka se v Amsterdamu pojedou rozjížďky a postupové jízdy až po semifinále, od pátku do 31. srpna jsou na programu finále (v pátek v neolympijských disciplínách, o víkendu v olympijských).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!