Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Malá veslařská válka: ženy na šampionát mohou, muži ani na své náklady

Skifař Ondřej Synek se stal mistrem světa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skifař Ondřej Synek se stal mistrem světa. | foto: ČTK

PRAHA Mezi veslaři to vře. Na blížící se mistrovství světa v Amsterdamu svaz nenominoval jen devět posádek, které si o to řekly na nedávné regatě SP v Lucernu, ale deset. Přibyla párovka žen lehké váhy pražské Slavie, která v Lucernu nezávodila, což vyvolalo diskuse. Byť účast této posádky nebude stát veslařský svaz ani korunu.

„Ty holky teď trénují se skifařkou Knapkovou a jsou pomalejší než olympijská vítězka, což by být nemělo. Vždyť se ani pořádně netrefí vesly do vody,“ nese se s jistou nadsázkou po vltavských březích.

„Ani já, ani nikdo z dalších veslařů proti nim nic nemáme, ale nejsou to stejné podmínky pro všechny,“ říká dvojnásobný mistr světa na skifu Ondřej Synek, který bude v Amsterodamu obhajovat titul. „Holkám z lehké párovky hradí cestu a pobyt na šampionátu ministerstvo vnitra, něco si platí samy, ale když si chtěla mužská dvojka Altman, Paroulek z Dukly uhradit šedesát tisíc korun ze svého, nešlo to,“ dodává.

Na regatě v Lucernu, kde čeští veslaři bojovali o nominaci a měřítkem bylo deváté místo, závodil namísto zmíněné lehké párové čtyřky lehký dvojskif Markéta Pazderková, Denisa Čvančarová. Z pohledu nominačního boje dívky neuspěly, vyhrály finále C a tudíž obsadily 13. příčku. Až poté usedly do párovky s Monikou Novákovou a Žanetou Nebáznivou.

A nyní se chystají na šampionát.

„Je to speciální projekt. Připravuje je kouč Mirky Knapkové Tomáš Kacovský a má do toho obrovskou chuť, stejně jako děvčata,“ přibližuje šéftrenér reprezentace Přemysl Panuška. „Má to jediný háček - nevíme přesně, jakou má tahle párovka lehké váhy výkonnost. Na regatách se totiž tato neolympijská disciplína jezdí málo, v Lucernu startovalo jen šest lodí. Takže i kdyby tam tahle naše loď závodila, skončila by nejhůř sedmá. Naše interní nominační kritérium by tedy splnila, ale k čemu by to vedlo?“

Panuška tvrdí, že zmíněný projekt je součástí strategie svazu. „Je to opravdu extra projekt, který lze těžko svázat nějakými kritérii. Podobně jako Mezinárodní veslařská federace FISA také my podporujeme ženské veslování, byla by škoda tuhle párovou skupinu rozpustit. Už na olympiádě v Riu nastane jistý posun v počtu ženských posádek i disciplín na úkor mužských a my chceme udržet krok,“ vysvětluje.

Ať kluci vydrží makat, vzkazuje šéftrenér

Nabízí se ovšem již vyřčená otázka, proč se podobnou cestou nemůže ubírat nekormidlovaná dvojka mužů Kornel Altman, Jakub Paroulek. V Lucernu sice rovněž neuspěla, skončila až ve finále D, ale projevila podobnou snahu o účast na šampionátu.

„Na svazu mi vysvětlili, že jejich cesta do Amsterodamu prostě možná není. Ani za peníze Dukly, ani za jejich vlastní,“ kroutí hlavou kouč nepárových veslařů Dukly Petr Blecha.

„Je to škoda, klukům je jedenadvacet a jsou velmi perspektivní. Teď dělají sparing Ondrovi, dřou jako koně a porážejí ho, zlepšují se,“ líčí Synkův trenér Milan Doleček starší. „Jenže jim to nejspíš nebude nic platné, což mě mrzí,“ dodává.

„Svaz chce podpořit ženské veslování, ale když nejsou stejná kritéria pro všechny, není to dobré,“ kroutí hlavou šéftrenér veslařské Dukly Filip Koudela. „Nemluvě o tom, že na mužských dvojkách „bez“ je obrovská konkurence. Měli bychom být rádi, že do toho Altman s Paroulkem chtějí jít, zkušenosti z Amsterdamu by jim prospěly,“ má jasno.

Reprezentační kouč Panuška je ale neústupný. „Až se tihle kluci zlepši o patnáct vteřin, na mistrovství světa pojedou. Ať vydrží makat ještě rok, aby na šampionátu obstáli se ctí a ne aby se tam týden trápili,“ trvá na svém a věří, že se ctí tam naopak může obstát zmiňovaná párová čtyřka žen lehké váhy. „Jednou s ní musíme prorazit.“

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit

Vyzkoušejte s námi kosmetickou řadu Cottontouch™, která je určena pro novorozence od 1. dne života. Miminko se s ní bude cítit jako v bavlnce, protože obsahuje pravou bavlnu a díky speciální receptuře se snadno oplachuje i vstřebává.