Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Veterán Horner se probojoval do čela Vuelty. König vypadl z desítky

Sport

  18:11
GÜÉJAN SIERRA - Už ve třetí etapě Vuelty nastoupil v cílovém stoupání a atak ho vynesl do červeného dresu lídra. Stejný kousek zopakoval americký cyklistický veterán Chris Horner v desátém dějství závodu a do prvního volného dne se probudí jako jednička pořadí. Leopold König ztratil přes tři minuty.

Americký cyklista Christopher Horner foto: Katyann Kintz

König, česká jednička na Vueltě, dál doplácí na svoje vítězné snažení ze soboty. Už v předposledním kopci nestíhal tempo největších hvězd a vystoupil si z vedoucího vláčku. Musí strašně trpět, psal server cyclingnews.

"Už v neděli jsem se vzbudil s nateklým krkem a dnes to bylo ještě horší," vyprávěl pak český vrchař. "Tělo se brání námaze. Nohy by chtěly jet, ale zbytek těla nepovolí."

Ve sjezdu se König ještě docvakl na skupinu s lídrem Morenem, šlapal tam i Ital Nibali, letošní vítěz Gira, veterán Basso, Ir Roche coby nejlepší vrchař pelotonu, Francouz Pinot, taky Španělé Rodríguez s Valverdem a 41letý Horner.

Když vedoucí skupina najela do cílového stoupání Alto Hazallanas, co se tyčí do výšky 1650 metrů nad mořem, König si znovu vycouval zpět. Toto byla jiná liga, tak se závodí ve World Tour. Pak se z čela vytrousil i lídr Vuelty Moreno a pomalu se probouzel z červeného snu, v kopcích nestačili ani Baskové Sánchez a Antón.

Ve skupině byl v tu chvíli nejaktivnější Basso, za ním číhaly všechny cyklistické stars. Když do cíle zbývalo 4,5 kilometru, vyrazil vpřed Horner a žádný z jeho hlavních soupeřů nechtěl, nebo nemohl jeho tanec v pedálech opětovat. Američan uháněl přes nejstrmější rampy, jako by jel po rovině a navyšoval náskok.

König dojel dvacátý

Tři kilometry od cíle měl k dobru 40 sekund na stíhací eskadru. Z ní vystartoval Basso, ale ujet nedokázal, následně zaútočil Nibali a všechno si pro změnu pohlídal Basso, celá skupina se znovu sjela dohromady. A další nástup italského veterána Bassa byl marný. Ani si nestačil sednou a do pekelného tempa se rozjel Nibali a na jeho akceleraci už nikdo odpovědět nedokázal.

Lídr týmu Astana stíhal vedoucího Hornera, v cíli však dokázal svoje manko eliminovat jen na 48 sekund, Valverde, Basso, Rodríguez a Pinot dorazili s odstupem dalších čtrnácti sekund. Pak dlouho nic a na dvacáté pozici se na vrchol vyškrábal zničený König. Jeho ztráta - 3:17 minuty.

"V mezích možností jsem ztrátu stáhl na rozumnou mez, kluci z týmu mi hodně pomohli," děkoval pak svým kolegům. "Hrozně mě to mrzí, věřím, že jsem mohl bojovat o první pětku, cítil jsem se na to. Ale Vuelta je třítýdenní závod a pořád se s tím dá něco udělat, věřím, že mi pomůže den volna."

Autor: