Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Nejstarší v historii. Horner v 41 letech vyhrál Vueltu

Tour de France

  17:43aktualizováno  18:33
Chvíli Garmin, pak Argos, taky Vacansoleil se tlačil v posledním kilometru dopředu. Z chumlu cyklistů ale nakonec vystřelil Michael Matthews z australské Oriky a ovládl závěrečnou etapu cyklistické Vuelty a svoji druhou v tomto ročníku. Za ním s rukama nad hlavou projel cílem Chris Horner, šampion španělské tour, a o kus dál taky Leopold König, devátý muž výsledků.

Chris Horner foto: Reuters

Šampaňské, památeční fotografie, gratulace... Už jen relax si dopřáli cyklisté v posledním dějství po úmorných třech týdnech v sedle a neskutečné porci vrchařských etap. Únavě závodníků odpovídalo i tempo, nikdo se nikam nehnal.

Horner, první americký šampion Vuelty a taky nejstarší vítěz Grand Tour historie, byl celý v červeném. Nejen dres zářil rudou, ve vítězné barvě měl vyvedeno i kolo, přilbu, brýle, všichni jeho kolegové z týmu RadioShack měli na počest krále červenou omotávku na řídítkách a hrdě vedli peloton do Madridu.

Cestou projel balík Vuelty Pintem, rodným městem Alberta Contadora, loňského vítěze, který se však po náročné Tour de France účasti vzdal. Španělský pistolník tak aspoň přes Twitter vzkázal: "Letos chybím, ale za rok na startu budu."

Závodit se začalo, až když do cíle zbývalo 39 kilometrů, Španěl Aramendia chtěl rozhýbat dění, pak se k němu přidal Ital Vanotti, balík však duo nepustil na víc než půl minuty před sebe a pět kilometrů před finišem šlapali všichni zbylí pohromadě.

Jen 144 závodníků vidělo cíl, 53 borců během předešlých tří týdnů odstoupilo, předčasně domů odjeli i Štybar s Kreuzigerem. Jediný Euskaltel dorazil v plném počtu, snad jako poděkování Fernandu Alonsovi, který formaci zachránil před krachem. To nizozemský Vacansoleil byl na druhé straně pořadí, do Madridu vjel jen ve třech.

Naposledy se balík vlnil, převaloval z jedné strany silnice na druhou, spurterské týmy byly nažhavené na poslední šanci. A tím nejrychlejším mužem, který cílovou rovinkou svištěl šedesátkou, byl protinožec Matthews.

Málo už záleželo na tom, na které pozici se Horner dostane do cíle, už po sobotní etapě bylo jasno. Muž, co příští měsíc oslaví 42. narozeniny, ovládl svoji první Grand Tour. "Nemusím čekat, až se to usadí, měl jsem dost času přemýšlet o tom, jaké pocity budu mít, až vítězství dosáhnu," říkal Horner. "Vím, kolik jsem toho vytrpěl, abych se dostal až sem, a vítězné pocity mi vydrží až do smrti."

Ital Nibali, hrdina stoupání na vražedné Angliru, musel uznat porážku. K triumfu mu tentokrát scházelo 37 sekund. "Udělal jsem, co jsem mohl, ale musím být realistou - nepřijel jsem na Vueltu ve stejné kondici jako na Giro," uznal majitel růžového trikotu z Gira. "Jsem spokojený, první na Giru, druhý na Vueltě. To je dobré."

Deváté místo Leopolda Königa je senzací, když se vezme v úvahu, že 25letý český vrchař je debutantem v závodě Grand Tour, i fakt, že po svém vítězném tažení v osmé etapě byl oslabený a od pohody ho dělila horečka a nedostatek spánku.

Konečné výsledky cyklistického závodu Vuelta

  • 21. etapa: Leganés - Madrid (109,6 km): 1. Matthews (Austr./Orica) 2:44:00, 2. Farrar (USA/Garmin), 3. Arndt (Něm./Argos), 4. Meersman (Belg./Omega Pharma-Quick-Step), 5. Richeze (Arg./Lampre), 6. Bole (Slovin./Vacansoleil), 7. Petit (Fr./Cofidis), 8. Van Rensburg (JAR/Argos), 9. Lasca (It./Caja Rural), 10. Wagner (Něm./Belkin) všichni stejný čas, ...70. Bárta, 75. König (oba ČR/NetApp) oba -3.
  • Konečné pořadí: 1. Horner (USA/RadioShack) 84:36:04, 2. Nibali (It./Astana) -37, 3. Valverde (Šp./Movistar) -1:36, 4. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -3:22, 5. Roche (Ir./Saxo-Tinkoff) -7:11, 6. Pozzovivo (It./AG2R) -8:00, 7. Pinot (Fr./FDJ.fr) -8:41, 8. S. Sánchez (Šp./Euskaltel) -9:51, 9. König -10:11, 10. Moreno (Šp./Kaťuša) -13:11, ...87. Bárta -3:12:43.
Autor: