Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vítězem Vuelty je Horner, König skončí devátý

Sport

  18:02aktualizováno  18:22
Angliru, poslední stoupání Vuelty, poslední šance na změnu podoby výsledků. Chris Horner však dramatickou zápletku ve 20. etapě nepřipustil, do cíle dorazil hned za vítězným Kennym Elissondem a skoro půl minuty před Italem Nibalim, svým hlavním soupeřem. V 41 letech dosáhl Američan na první triumf v Grand Tour, Čech Leopold König zase při své premiéře v třítýdenním závodě na 9. místo.

Chris Horner foto: Reuters

V etapě šly za sebou vrcholy třetí, druhé a první kategorie, byly však jen rozcvičkou na to, co závodníky čekalo ve finále - vražedné Angliru, 1557 metrů vysoký kopec mimo veškeré chápání. Úzká cestička do nebe, jejíž sklon dosáhl místy až 23 procent.

Tam se mělo rozhodnout o králi závodu a Ital Nibali, druhý muž pořadí, to věděl. Sedm kilometrů před cílem roztočil pedály, koukl na soupeře, jestli někdo pojede s ním, nikdo však nedokázal akceptovat Italovu rychlost. Rozepnutý dres, otevřená pusa a 20procentní sklon. Tady Nibali doháněl třísekundové manko, které ho dělilo od maillot rioja, červeného dresu lídra.

Za ním šlapalo trio Horner, Rodríguez, Valverde, elita poslední Grand Tour sezony. Tou dobou už však ve vláčku největších es neseděl Leopold König, na nějž tempo favoritů bylo příliš a smutně sledoval, jak Francouz Pinot i Španěl Sánchez, jeho dva nejbližší pronásledovatelé v pořadí, mizí.

Nibaliho nástup však dlouho netrval, americký veterán s kumpánem Rodríguezem se brzy dostali za Italovo zadní kolo a kontrolovali situaci. Pak Nibaliho Astana jela ve třech, Tiralongo i Fuglsang, muži z obřího úniku, který oživil závěrečnou horskou etapu, počkali na svého kapitána. Byla to však marná naděje, utahaní domestici nebyli svému lídrovi oporou a uvadali.

Další atak Nibaliho, nechtěl si nechat Vueltu jen tak uniknout, Horner se však držel. A znovu Ital, škleb ve tváři, vsedě ztěžka otáčel pedály. Angliru nedalo nikomu nic zadarmo. A další atak Nibaliho, a další, a další... Jako by Ital neměl problémy se zásobou sil.

Oba muži se prodírali mezi šílenými fanoušky, kteří otevírali úzkou uličku až před jejich předními koly. Byl to souboj generací, souboj o triumf. Ale pak - přišel jeden jediný atak Hornera, za serpentinou zmizel v mlze, během chviličky měl výhodu 12 sekund, pak 17, Nibalimu vyschla nádrž.

Do cíle Američan dorazil na druhém místě, za ním padl na zem, kolem krku modrý ručník, i přilbu mu museli muži z jeho týmu sundat. Byl tak vyčerpaný, že ho cestou k pódiu podpírali. Vyčerpaný, ale šťastný. Horner, pokud se tedy v závěrečné etapě do Madridu nestane nějaká katastrofa, už je jistým vítězem 68. ročníku.

Výsledky Vuelty

  • 20. etapa: Avilés - Alto de L´Angliru (144,1 km): 1. Elissonde (Fr./FDJ.fr) 3:55:36, 2. Horner (USA/RadioShack) -26, 3. Valverde (Šp./Movistar), 4. Nibali (It./Astana), 5. Cardoso (Portug./Caja Rural), 6. Nerz (Něm./BMC Racing) všichni -54, 7. Mendes (Portug./NetApp) -1:15, 8. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -1:45, 9. Pauwels (Belg./Omega Pharma-Quick Step) -1:52, 10. Pinot (Fr./FDJ.fr) -1:59, ...20. König -3:53, 51. Bárta (oba ČR/NetApp) -14:10.
  • Průběžné pořadí: 1. Horner 81:52:01, 2. Nibali -37, 3. Valverde -1:36, 4. Rodríguez -3:22, 5. Roche (Ir./Saxo-Tinkoff) -7:11, 6. Pozzovivo (It./AG2R) -8:00, 7. Pinot -8:41, 8. S. Sánchez (Šp./Euskaltel) -9:51, 9. König -10:11, 10. Moreno (Šp./Kaťuša) -13:11, ...96. Bárta -3:12:43.
Autor: