23. listopadu 2012 14:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Helceleta povede muž, který přinesl úspěch Špotákové

Mladý český vícebojař Adam Sebastian Helcelet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladý český vícebojař Adam Sebastian Helcelet | foto: Reuters

PRAHA Trenér na něj nemá dost času. To je důvod, proč velká naděje českého víceboje, jednadvacetiletý Adam Sebastian Helcelet, opustil trenéra Tomáše Dvořáka a zamířil k Rudolfu Černému. Muži, který dovedl k prvním medailím oštěpařku Barboru Špotákovou.

"Nebylo to nic proti Tomášovi, ale věděl jsem, že jestli chci v atletice něco dokázat, musím dávat přípravě ještě víc. A Tomáš si při práci šéftrenéra atletiky na nás mohl udělat volno až po čtvrté odpoledne," vysvětluje Helcelet, který se letos poprvé dostal dvakrát přes 8 000 bodů až na 8 064, byl osmý na mistrovství Evropy v Helsinkách a v halové sezoně skončil na mistrovství světa v Istanbulu pátý.

"Tomáš mě dostal na vysokou úroveň, ale já cítil, že potřebuju změnu. Ten krok mi odsouhlasila i šéftrenérka atletiky na Dukle Kateřina Janků," zmiňuje bývalou úspěšnou tyčkařku Baďurovou. Vše se odehrávalo během poslední sezony, na jejímž konci se Dvořákova skupina rozpadla. "Svěřencům se zdálo, že se jim málo věnuju," přiznává Tomáš Dvořák, který kromě Helceleta připravoval dalších sedm atletů.

"S klukama jsme se o tom bavili už v červenci a na konci srpna mi Adam řekl, že chtějí změnu." Zpočátku Dvořák cítil rozčarování. "Věnoval jsem jim veškerý volný čas a hodně energie, Adam začal mít letos výsledky. Podobný rozchod by asi přišel líto každému," přemítá bývalý úspěšný desetibojař, trojnásobný mistr světa.

Helcelet: Něco mi říká, že je to dobrá volba

"Ale to, že jsem na kluky měl čas až odpoledne, je pravda. Adam mi řekl, že potřebuje trenéra i při dopoledním rozcvičení a tréninku, a to jsem nemohl," konstatuje. V době rozhodování, kam zamířit, Helcelet o novém trenérovi ještě jasno neměl. "Ale ať už jsem se o tom bavil s kýmkoli, všichni mi ukazovali na Rudu Černého," zmiňuje bývalého kouče oštěpařky Špotákové, který s ní absolvoval vícebojařské začátky a do roku 2010, kdy ohlásila přestup k Janu Železnému, ji dovedl k pěti velkým medailím včetně olympijského zlata z Pekingu.

Jak se ke všemu postavil Černý? "Napřed jsem si říkal: Adam, takový borec, že by o mě stál? Ale Katka Janků je ke mně dostrkala a už jsem v tom víceboji zase," líčí pozadí přesunu, při němž si k nadějným oštěpařům Ireně Šedivé a Janu Kubešovi vedle Helceleta přibral z Dvořákovy skupiny i Václava Sedláka a Marka Lukáše. Černý ale nezapomíná na Dvořákovy zásluhy.

"Tomáš to s nimi dotáhl daleko, k jeho práci mám úctu a respekt. Dohodli jsme se, že dál budeme spolupracovat na překážkách, součinnosti s trenéry specialisty se nebráním."  Co si o všem myslí Helcelet? Jako by se nadějný atlet pustil stopami Špotákové. "Něco mi říká, že je to dobrá volba, ale bez ohledu na předchozí výsledky pana Černého s Bárou," tvrdí. Dvořáka už lítost opustila. "Rudovi i jeho týmu přeju úspěch. Kdyby se komukoli z nich povedla jen část toho, co dokázal s Bárou, bylo by to úžasné," říká šéftrenér, již bez svěřenců.

Jiří Jakoubek, mih