13. srpna 2018 10:56 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Atletka na ME bouřlivě slavila stříbrnou medaili. Jenže ve špatném kole

Běžkyně Salpeterová po proběhnutí „správným“ cílem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Běžkyně Salpeterová po proběhnutí „správným“ cílem. | foto: Reprofoto

BERLÍN/PRAHA Pokud bychom na v neděli skončeném mistrovství Evropy v atletice měli hledat nějakého nešťastníka, nemuseli bychom chodit daleko. Titul největšího smolaře pro sebe získala izraelská běžkyně Lonah Salpeterová.

Rodačky z Keni, která ale nyní reprezentuje Izrael, měla skvěle rozběhnutý běh na 5000 metrů. Kolo před koncem se držela po boku vedoucí Sifan Hassanové na druhém místě. Do cílové rovinky vložila veškeré své úsilí, ale Hassanovou nepředběhla. I tak se ovšem po proběhnutí cílem radovala ze zisku cenného kovu.

Ovšem jen do té chvíle, než uviděla Hassanovou sprintující do závěrečného kola.

Salpeterová si totiž špatně přečetla elektronickou tabuli u trati. Myslela si tedy, že už je v posledním kole, a běží si nejhůře pro stříbrnou medaili.

Jakmile zjistila svůj omyl, zkusila se ještě vrátit zpět do závodního tempa. Jenže v tom jí zabránil jak úbytek sil z chybného finiše, tak vypadnutí z koncentrace právě po mylném protnutí cílové pásky.

Brzy se před ní dostala jak Britka McColganová, tak reprezentantka Turecka Canová.

Atletka Izraele Sanpeterová.

Atletka Izraele Sanpeterová.

Na Salpeterovou tak zbylo nepopulární čtvrté místo, které jí poté, co měla vše ve svých rukou, muselo zhořknout ještě více. Nelze se tak divit její reakci po „správném“ proběhnutí cílem.

Ale i kdyby atletka doběhla ve správném kole, na jejích medailových ambicích by to nic nezměnilo. Hned v úvodu závodu totiž vyšlápla ze své dráhy a byla diskvalifikována.

Nicméně i když ztráta medaile z běhu na 5000 metrů mrzí, Salpeterová si medaili z ME přesto odváží. V závodě na dvojnásobnou vzdálenost, tedy 10 000 metrů, si doběhla pro zlato.

Jan Krejcar, Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)