Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Golovkin poslal dalšího soupeře do nemocnice. Brook na střední váhu nemá, tvrdí

Sport

  8:00
LONDÝN/PRAHA - Král střední váhy zůstává neměnný. Kazach Gennadij Golovkin dokázal v londýnské O2 Arena v pěti kolech rozbít Brita Kella Brooka a uhájit tak tituly mistra světa WBC, IBF a IBO v této divizi (o pás WBA se neboxovalo). A přestože soupeře poslal do nemocnice a na operaci zlomených kůstek v pravém oku, mnozí jeho dominanci zpochybnili.

Gennadij Golovkin trefuje Kella Brooka. foto: Reuters

Konečně našel soupeře, se kterým ho musel zápas bavit. Čtyřiatřicetiletý Kazach Gennadij Golovkin „mydlil“ britského rivala Kella Brooka jako žito, občas jakoby chtěl až moc, ten přesto odolával. Jednou jedinkrát zahrály domácími bijci před bouřící O2 Arena v Londýně nohy – hned v prvním kole.

I z tohoto ale dokázal oklepat. „Rozdíl mezi ním a třeba Willem Munroem byl klid. Zatímco ten po prvních problémech s Golovkinem zpanikařil, Brit ne. Smekám. Myslím, že ukázal slabinu Golovkina, který nemá absolutně žádný pohyb hlavy a může tak být trefený výbušným typem boxera, kterým Brook je,“ okomentoval dění v ringu nejen v jeho úvodu Paul Malignaggi, jeden z plejády expertů televizí Sky Sports a HBO, kteří se na analyzování tohoto souboje podíleli.

Tím dalším byl například i Matthew Macklin, kterého Golovkin rozebral před třemi lety ve třech kolech. „Myslím, že Golovkin byl hodně frustrovaný tím, co se dělo, tím, jak Kell měnil úhly. Golovkin občas vypadal hodně nemotorně. Myslím, že ukázal hodně odvahy,“ řekl muž, který už je v boxerském důchodu.

Chvalozpěvy na hlavu třicetiletého Brooka, toho času šampiona IBF ve velterové váze, jsou oprávněné. Ukázal odvahu a odkryl slabiny Golovkina. Na druhou stranu – za necelých pět kol nehodil ani v jednom více přesných úderů než jeho rival a jeho skvělá přední ruka byla přesná při každé čtvrté ráně.

Golovkin postupně svého protivníka ničil, především mu pak ve druhém kole zlomil kůstky kolem pravého oka. „Dle doktora je tam mám polámané. Asi na tři, čtyři kousky,“ hlesl po konci duelu sám britský bijec. Ten musel absorbovat 133 přesných ran svého soupeře (o 48 více než zasáhl on), z toho 30 v posledním pátém kole.

Zklamaný Kell Brook.

V něm už byl v těžké defenzivě a přestože nevypadal výrazně otřesený, jeho trenér Dominic Ingle zápas ukončil nakonec vhozeným ručníkem do ringu. Toho, že jej drží u provazů a mává jím si totiž minimálně deset vteřin nevšiml nikdo ze tří účastníků dění mezi šestnácti provazy. „Udělal dobře, bylo to správné rozhodnutí,“ okomentoval toto gesto Macklin.

Fanoušci v hale ale trenéra domácího bijce nakonec vypískali. Přestože Brook sám přiznal po souboji zranění. A také frustraci: „Jsem zničený, myslel jsem, že to bude větší puncher. Jen mne dostal do zápasu, ale zlomil mi kůstky v očním důlku. Věřte mi, že jsem mu ublížil. Chtěl jsem dát fanouškům show a věřím, že se to povedlo. Teď se vrátím do tréninku a líbil by se mi zápas v lehké střední váze proti lepšímu z dvojice Canelo Alvarez vs. Liam Smith.“

Jeho promotér Eddie Hearn zašel ve svých slovech ještě dále: „Vedl u bodových, potvrdil mi to prezident WBC Mauricio Sulejman. Nikdo nechtěl s Golovkinem boxovat a podívejte se na to, co se dělo. Dostal ho do problémů, Golovkin ale ukázal svoji sílu. Chtěl ho dostat do ještě větších, ale zdraví bojovníka je na prvním místě.“

Je otázkou, nakolik v obou ještě hrály emoce, stejně jako v Macklinovi s Malignaggim. Kazach totiž ani jednou nevypadal během souboje otřesený, nekoncentrovaný, šel naopak neustále za svým. Naopak protivníka neustále ničil svými přesnými zásahy, poničené oko měl Brook z úderů, stejně tak rozbitý nos.

Gennadij Golovkin a Kell Brook.
Gennadij Golovkin právě poráží Kella Brooka.

Ostatně to potvrdil i Carl Froch, jeden z mála z těch, kteří si zachovali soudnost. „Kell je prvotřídní velterová váha. Mohl by být prvotřídní lehká střední váha, ale dnešní zápas byl jasným důkazem, že není střední vahou,“ pronesl bývalý král super střední divize a muž, který koketoval s možností se s Golovkinem utkat.

„Za prvé děkuji moc Londýnu. Slíbil jsem velké drama, protože vím, že Brook je velký bojovník. Je velmi dobrý, ale sorry, není to střední váha. Respektuji ho, že se mi postavil. Ale chybí mu síla střední váhy. Ani jednou v zápase mě neohrozil, necítil jsem jeho údery. A že jich vyslal dost. Pro jeho rodinu i kariéru je správné, že ten zápas ukončili takto. Je konec hry, konec,“ prohlásil Kazach chladně.

Následně dodal, že by rád do sbírky poslední titul, co mu chybí, a který drží Billy Joe Saunders – tedy pás mistra světa WBO. Své si řekl i jeho kouč Abel Sanchez: „Kell neměl šanci, říkal jsem to. Nakonec ho Gennadij rozebral. Jsem rád, že ho jeho roh chránil, protože to mohlo dopadnout špatně. Jsem rád, že jsou všichni v pořádku a zdraví.“

To ostatně uznal i největších ochránce Brooka, komentátor Sky Sports, bývalý mistr světa v křížové váze Johnny Nelson. „Šel proti nejlepšímu z nejlepších a když prohrál, tak s tím nejlepším. Ukázal plán, jak lze porazit Golovkina. Že není nezranitelný. Ale zároveň se ukázalo, jak je fyzicky silný. Brook předváděl své nejlepší a nejsilnější údery, přesto jej nedokázal zastavit,“ řekl rodák ze Sheffieldu, ze kterého pochází i „Special One“.

„Když jste v ringu, vidíte pohyb svého soupeře a jeho nohy nebyly vždy pevné,“ vzal si ještě slovo Brook. Následně ale přece jen dodal: „Je to děsivý šampion! Ale já bych se mu klidně postavil ještě jednou!“

Odveta by jistě nebyla špatným řešením, dle všeho si ale na ni bude muset Brook chvíli počkat.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!