20. července 2018 11:22 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Italský ‚Žralok‘ na Tour končí: Nibaliho stáhli fanoušci, zlomil si obratel

Vincenzo Nibali na Tour de France 2018. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vincenzo Nibali na Tour de France 2018. | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Ta informace se mezi cyklisty šířila až v pozdních večerních hodinách. Vincenzo Nibali, průběžně čtvrtý muž Tour de France, musel po dvanácté etapě odstoupit. Při pádu v závěrečném stoupání na Alpe d’Huez si zlomil desátý obratel.

Důvod pádu? Nejasný.

Pořadatelé přiznali, že Nibaliho pád zavinila doprovodná policejní motorka.

Záběry přihlížejících fanoušků zase ukazují, že vítěz Tour z roku 2014 zavadil o ruku jednoho z diváků.

„Jely tady se mnou dvě policejní motorky, plno lidí kolem a cesta se postupně zužovala,“ vyprávěl jezdec týmu Bahrain-Merida.

Viditelnost navíc znepříjemnily i dýmovnice, které fanoušci zapalovali.

Celý incident se odehrál 3 800 metrů před cílem. Nibali šlapal ve skupině největších favoritů, zrovna se chystal likvidovat nástup Chrise Frooma.

Za jeho kolem šlapal například i pozdější vítěz a lídr závodu Geraint Thomas. „Držel jsem se jeho zadního kola. Neviděl jsem, jestli trefil diváka, nebo motorku,“ popsal jezdec Sky v cíli.

Přesto se Nibali z asfaltu zvedl a do cíle dorazil na sedmém místě s minimální ztrátou 13 sekund na vítěze. I přes urputnou bolest zad. „Měl jsem dobré nohy. Zaťal jsem zuby a naháněl čelo závodu,“ vyprávěl.

Pozdější rentgen v nemocnici v Grenoblu ukázal, že si 33letý cyklista zlomil desátý obratel. „Vincenzo nebude moci závodit minimálně 15 dnů,“ potvrdil týmový lékař Emilio Magni.

Ital se tak stal dalším z adeptů na žlutý dres, jenž odstoupil. Už v deváté etapě po pádu se zlomenou klíční kostí vzdal Richie Porte, lídr BMC. A drsný alpský triptych nedokončil ani potlučený Rigoberto Urán, druhý muž celkového pořadí loňského ročníku.

Vincenzo Nibali na Tour de France 2018.

Vincenzo Nibali na Tour de France 2018.

Nibali se v letošní sezoně soustředil především na Tour de France, kde chtěl narušit dosavadní nadvládu týmu Sky. V závodním programu má „Žralok z Messiny“ ještě Vueltu a především zářijové mistrovství světa v Innsbrucku.

Froome v kontaktu s divákem

Pořadatelé se podobné incidenty snažili už před startem zredukovat na minimum. V posledních stovkách metrů vysadili mnohem větší množství ochraných plůtků. I kvůli Chrisu Froomovi, který na Tour přijel po kontroverzním rozhodnutí UCI.

I proto v cíli čtvrteční etapy davy fanoušků na Brita mohutně bučely. Ještě předtím se ho prchlivý fanoušek snažil shodit z kola.

A jeho kolega poté na tiskové konferenci vyzval diváky. „Pokud lidé nemají rádi tým Sky, ať na nás klidně bučí, ale nechte nás závodit,“ řekl Thomas.

Froome je aktuálně druhý se ztrátou 1:39 minuty.

Další prověrka jezdců na celkové pořadí přijde ve třetím týdnu v Pyrenejích.

Najdete na Lidovky.cz