Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Krasobruslař Březina zajel svůj rekord, dnes zaútočí na medaili

Sport

  9:33aktualizováno  13:33
TURÍN - Z pátého místa po krátkém programu se dnes český krasobruslař Michal Březina pokusí na mistrovství světa v Turíně zaútočit na medaili. Vydařená středeční jízda mu vynesla osobní rekord 81,75 bodu, nestačil jen na čtveřici soupeřů v čele s Japoncem Daisukem Takahašim.

Krasobruslař Michal Březina je po krátkém programu na MS v Turíně pátý. foto: Reuters

Březina se podobně jako na olympiádě i na evropském šampionátu, kde skončil čtvrtý, představil jako jistý skokan a na rozdíl od Vancouveru byl spokojen také se známkami. Poprvé v kariéře se devatenáctiletý krasobruslař dostal v krátkém programu přes 80 bodů, ale k medaili má poměrně daleko. Na třetího Francouze Briana Jouberta ztrácí téměř šest bodů.

Volné jízdy dnes v Turíně vyvrcholí po 22. hodině.

Výsledky

Mistrovství světa v krasobruslení v Turíně: Muži - po krátkém programu:
1. Takahaši (Jap.) 89,30
2. Chan (Kan.) 87,80
3. Joubert (Fr.) 87,70
4. Kozuka (Jap.) 84,20
5. Březina (ČR) 81,75
6. Abbott (USA) 81,05
...26. Kaška (ČR) 50,55 - nepostoupil do volných jízd.

 Takahaši a Chan čistými programy potvrdili pozici nejlepších mužů z nedávné olympiády, kteří do Turína přijeli. Japonský bronzový medailista z Vancouveru útočí na první světový titul v kariéře. Obhájce stříbra z loňského MS Chan bude muset především odrážet útok Jouberta, jenž za ním zaostává o zanedbatelnou desetinu bodu.

Zkušený Francouz nechal tři týdny po hrách zapomenout na vancouverské zklamání z 16. místa. Obhájce bronzové medaile zvládl čistě všechny prvky včetně kombinace čtverného a trojitého toeloopu a už během jízdy dával volný průchod emocím.

Druhý český reprezentant Pavel Kaška, který na mistrovství světa nahradil Tomáše Vernera, spadl při trojitém lutzu v plánované kombinaci a výrazně zaostal za svým osobním maximem. Ziskem 50,55 bodu o jednu příčku vylepšil své 27. místo z mistrovství světa v roce 2008, ale do volných jízd nepostoupil.

Autoři: ,