28. listopadu 2009 23:16, aktualizováno 29. 11 10:49 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Pilát vzal Béma na motorku a skočil s ním salto vzad

Pilát a primátor Bém.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pilát a primátor Bém. | foto: David Blažek - GSM

PRAHA V show nabitou elektrizující atmosférou se proměnila motokrosová exhibice ve freestylu Gladiator Games v zaplněné O2 areně v Praze. Nejlepší závodníci předváděli triky beroucí dech, salta vzad s mnoha variacemi a dlouhé lety v krátkém sledu za sebou i vedle sebe.

Hlavou dolů letěl na jednom motocyklu s Petrem Pilátem také primátor Prahy Pavel Bém, ale vrcholem večera se stalo salto vzad na stroji Harley Davidson, který úspěšně předvedl jako první na světě Chuck Carothers.

Petr Pilát, Pavel Bém a salto vzad (s komentářem ruské tv)

Carothersův kousek na lehce upraveném modelu XR 1200 přišel až v samotném závěru exhibice. Američan skočil jako první na světě salto s 270 kilogramů vážícím motocyklem a vůbec poprvé s dopadem na hlínu. Dosud tento "šílený" kousek totiž trénoval pouze do díry vyplněné molitanem. "Když už jsem se rozhodl, nebylo cesty zpátky. Ale byla to nejšílenější věc, kterou jsem kdy udělal," komentoval to sám Carothers, který po tvrdém přistání upadl na bok, ale nezranil se. Motocykl pak narazil do pódia.

Freestylová exhibice. Příprava na skok s Hareylem.

Soutěž o nejlepší tým freestylistů tak nebyla hlavní náplní, která provázela dnešní jubilejní desátý ročník večera. Ze čtvrtfinálových a semifinálových jízd se dostaly do posledního souboje "head to head" týmy zahraničních účastníků Casinos a Ultimataos, kteří nakonec ve složení Eigo Sato, Jeremy Stenberg, Robbie Maddison a Dany Torres vyhráli. Verdikt o jejich triumfu vynesl guru světového freestylu Travis Pastrana, který nesoutěžil a působil jako jediný rozhodčí.

Chuck Carothers a salto vzad na harleyi

Slavný Američan Pastrana dostal v průběhu večera dvě prestižní ocenění. Za nejlepšího jezdce posledního desetiletí jej zvolil jak organizátoři, tak fanoušci v internetovém hlasování. Ovací vstoje se ale dočkal také průkopník freestylu v České republice Petr Kuchař, který dostal ocenění za přínos tomuto sportu a k tomu také nový motocykl Harley Davidson. "Asi chtějí, abych se uklidnil, ale to se jim asi nepodaří," usmál se Kuchař.

Diváci viděli také salta na sněžném skútru i čtyřkolce, velký aplaus si vysloužili i desetiletý Matěj Česák a o dva roky starší Zbyněk Kobián, kteří si svými skoky co do délky nezadali s nejlepšími motokrosaři.

Tandemový "backflip" s Bémem ale opět zvedal diváky ze sedadel. "Kdybych se nebál, byl bych blázen," prohlásil Pilát přezdívaný "Pilník" po úspěšně provedeném triku. "Taky jsem měl strach, ale díval jsem se," usmíval se Bém.

Salto vzad na sněžném skútru

ČTK, Lidovky.cz