Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Pokořil další rekord. Francouz se potopil na dno nejhlubšího bazénu světa

Guillaume Nery při svém rekordním pokusu v nejhlubším bazénu světa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Guillaume Nery při svém rekordním pokusu v nejhlubším bazénu světa. | foto: youtube

PRAHA Přes 1,5 milionů shlédnutí se blíží videa pětatřicetiletého freedivera (volné potápění bez nebo s ploutvemi) Guillaume Nery. Ten před dvěma týdny publikoval svůj ponor na dno nejhlubšího bazénu světa.

Y-40 Deep Joy v italském městečku Montegrotto Terme je hotelový termální bazén s teplotou 32°C a maximální hloubkou 40 metrů. V hotelovém komplexu Terme Millepini jej otevřeli teprve před třemi lety.

A letos vyzvali Guillaumeho Neryho, elitního světového freedivera, zda by se na jeho dno na rozdíl od běžných návštěvníků neponořil bez kyslíku a ploutví. Ve druhém červencovém týdnu pětatřicetiletý rodák z Nice hlásil na svém facebookovém účtu splnění úkolu.

„Miluji toto místo, je jedno z nejvíce fascinujících svobodných míst na světě. Byť je umělé,“ okomentoval Nery svůj pokus a nastínil jeden z důvodů, proč výzvu přijal. „Když jste v tomto bazénu, je to jako nějaké sci-fi, tak futuristické. Voda je tak jasná, že máte pocit, jako byste létali,“ přidal muž, který se například v roce 2002 stal nejmladší potápečem s ponorem do hloubky 87 metrů bez pomoci ploutví.

A video z jeho dvouminutové cesty ke dnu skutečně vypadá, jako by se nejednalo o ponor, ale spíše let. Nery totiž uvolnil své tělo a hlavně stlačil objem vzduchu ve svých plicích na absolutní minimum, díky čemuž jako kdyby ke dnu bazénu mířil „volným pádem“.

Celý jeho ponor pak točila Neryho manželka Julie Gautierová. Několik verzí videa vidělo na sociálních sítích přes 1,5 milionů lidí.

Guillaume Nery při svém rekordním pokusu v nejhlubším bazénu světa.

Guillaume Nery při svém rekordním pokusu v nejhlubším bazénu světa.

„Snažíme se ukázat jiný přístup k filmování pod vodou. Rád si pod hladinou hraji – chodím, běhám, skáču, létám. To je také důvod, proč jen výjimečně plavu s ploutvemi. Líbí se mi myšlenka, že jsem ve vodě coby člověk, obojživelník, ne jako návštěvník, tedy potápěč. Cítím se jako astronauti ve vesmíru,“ doplnil Nery s tím, že v první řadě dbá na bezpečnost, takže se nikdy nepotápí úplně sám.

Co na jeho kouzla pod vodou říkáte? A také vás zajímá, jaká byla jeho cesta na hladinu, která zatím na dostupných videích zdokumentovaná není?

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Na Spartě mají o čem přemýšlet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Na Spartě mají o čem přemýšlet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Na Spartě mají o čem přemýšlet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...