17. června 2010 10:49 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Používají cyklisté kola s motorem? To rozhodne soud

Fabian Cancellara. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fabian Cancellara. | foto: Reuters

PRAHA V cyklistice se už přišlo na lecjaké dopingové skandály. I ty největší hvězdy používaly zakázané látky, ale tohle by byl extrém. Nejlepší časovkář Švýcar Cancellara je obviněn z toho, že má v kole elektromotor. Do cyklistické kauzy století se už vložil i soud.

Fabian Cancellara vyhrál i závod Kolem Švýcarska, čímž utvrdil své odpůrce, kteří tvrdí, že používá kolo s elektromotorem. "Je to nefér a k smíchu. Mám tělo a srdce, to je můj motor," reaguje na obvinění elitní časovkář. Kvůli této kritice bylo jeho kolo po švýcarském závodě důkladně a detailně prohlédnuto, žádný motor se v něm ale nenašel.

Více o kauze s elektromotorem ČTĚTE ZDE

Bývalý závodník z 90. let Cassani je ale o používání kola s elektromotorem přesvědčen. "Ten, kdo kolo ukázal světu, tak říká, že už bylo využito," říká televizní komentátor televize RAI Cassani. "I když před Girem byli organizátoři seznámeni s podvodem, tak neproběhly kontroly," říká Cassani. Ten Cassani, který nahrál na video kolo s elektromotorem, v němž je vysvětleno, jak kolo funguje.

Video, kde Cassani vysvětluje, jak kolo funguje

Do incidentu se vložil majitel konkurenčního týmu Ivan Fanini, jenž to posléze oznámil italskému soudu. "To, co řekl Cassani v televizi, nemůžeme ignorovat," řekl Fanini. Použití elektromotoru by totiž byl podvod na sázející veřejnost, což je v Itálii posouzeno jako kriminální čin. Případu se ujal soudce Guarinello, který už vyřešil dopingový podvod fotbalistů slavného Juventusu Turín. Jak dopadne zřejmě nejzáhadnější obvinění v cyklistice, se dozvíme v následujícím měsících...

Anketa

Je takový podvod možný?

Ano, v cyklistice je možné všechno. 691
Ne, obvinění jsou nepravdivá. 146

Najdete na Lidovky.cz