Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vančuru přivítal hvězdný Prevc. Talent chce mezi elitou i nadále sbírat body

Sport

  17:45
PRAHA - Skokanský čtyřlístek Koudelka, Janda, Matura, Kožíšek zamířilo ve čtvrtek po poledni do Osla, kde o víkendu startuje norským turné další část Světového poháru. Tomáš Vančura ve výpravě není, ovšem nelituje. "Původně jsem měl letět taky, ale s trenérem Michalem Doležalem jsme se dohodli, že lepší bude odpočinek a trénink," vítá pauzu devatenáctiletý reprezentační benjamínek.

Český skokanský talent Tomáš Vančura. foto: Archiv Tomáš Vančura

Mladík, který se ještě v minulé sezoně věnoval severské kombinaci, absolvoval o víkendu v Sapporu premiéru v závodech Světového poháru. A hned při druhém z nich si osmadvacátým místem řekl o první tři body do průběžného pořadí.

„Po čase máme novou naději, Tomáš je hlavním představitelem nastupující generace. V Sapporu bojoval statečně, v úvodním závodě se sice nedostal do druhého kola, ale v neděli to napravil. Přestože už byl unavenější a neměl tak vyrovnané skoky jako předtím v Kulmu,“ připomíná reprezentační koordinátor Jakub Jiroutek nedávný šampionát v letech.

Vančura zazářil skvělým letem

Tam se Vančura coby absolutní nováček blýskl nejen 23. místem, ale skokem dlouhým 210,5 metru, nejdelším z českých závodníků.

Slova o jeho únavě nebyla nikterak nadnesená, hned po Kulmu letěl do Sappora na závody Kontinentálního poháru a v jednom z nich zvítězil. To se českému skokanovi naposledy podařilo před sedmi lety - v únoru 2009 ovládl závod v Zakopaném Lukáš Hlava.

„Někdo říká, že Kontinentální pohár je druhá liga, ale vedle mladých v něm skáče i hodně zkušených závodníků. To první místo svou hodnotu má, pro mě určitě, je to další zkušenost,“ líčí Vančura.

Pak už přišel minulý víkend a s ním podniky Světového poháru na stejném můstku. „Potěšilo mě, že jsem ve druhém závodě bodoval, škoda jen, že mi nevyšel ten první. Hodně tam foukalo, na což mnozí doplatili, ale já bych to na vítr nesváděl. Spíš jsem ten skok pokazil, zpozdil jsem odraz,“ nehledá výmluvy.

Při letech nahradí Jandu

Mohlo jej po zkušenostech z Kulmu ve světovém skokanském pelotonu ještě něco překvapit? „Slovinec Peter Prevc, suverén Světového poháru, mohl být v neděli, kdy skončil „až“ šestý, rozladěný, ale dobrou náladu neztratil. Při večeři mě pozdravil a gratuloval mi k prvním bodům. Vítej ve třicítce, řekl mi,“ těší i nyní Vančuru.

Nerozladilo jej, že následující závody v Oslo a uprostřed příštího týdne v Trondheimu vypustí. „Už jsem byl utahaný, lepší je si trochu odpočinout a zase potrénovat,“ má jasno.

Potom pocestuje za pokračováním Světového poháru, kterým budou o dalším víkendu lety ve Vikersundu, v týmu vystřídá Jakuba Jandu. „Lety ti na rozdíl ode mě jdou, ukázal jsi to na šampionátu v Kulmu. Bude to dobrý, uvidíš,“ řekl mu Janda, který se ještě vrátil k prvním bodům Vančury ve Světovém poháru ze Sappora. „Nepamatuju si, že by to někomu z nás vyšlo hned ve druhém závodě.“

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!