12. října 2008 17:20 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Vítěz Velké pardubické byl diskvalifikován

 Žokej Josef Bartoš s bělkou Sixteen (v čele).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žokej Josef Bartoš s bělkou Sixteen (v čele). | foto: ČTK

PARDUBICE Až dostihová komise rozhodla o tom, že vítězem 118. ročníku Velké pardubické steeplechase se stala stejně jako před rokem osmiletá bělka Sixteen, kterou vedl žokej Josef Bartoš. Cílem proběhl jako první Amant Gris, ale posléze byl diskvalifikován za neobjetí otočného bodu. Druhý skončil Hirsch a třetí místo obsadil s Juventusem legendární Josef Váňa, který je současně trenérem vítězného koně.

Žokej Marek Stromský v sedle Amant Grise už po doběhu tušil, že jeho radost nemusí trvat dlouho. "Snad nebudu diskvalifikován, to by bylo neštěstí," uvedl v cílovém prostoru ještě před rozhodnutím dostihové komise. Ta ho po krátkém jednání z dostihu o 4,5 milionu korun vyloučila za zkrácení trati.

Bartoš, jenž vystřídal v sedle Sixteen loňského vítězného žokeje Dušana Andrése, si připsal druhý triumf ve Velké pardubické po předloňském úspěchu s Decent Fellowem. "Samozřejmě jsem šťastný, ale moje pocity jsou rozporuplné. Viděl jsem nešťastného kolegu Marka Stromského ve vážnici, navíc stejná stáj ještě přišla v závodě o Klipa," připomněl tragédii velmi aktivního koně, který musel být po krkolomném pádu v první polovině dostihu na místě utracen.

Trenér obou smutných hrdinů dostihu Milan Theimer nad dvojí tragédií mohl jen zoufat. "Asi Markovi dáme příště buzolu, aby trefil do cíle," řekl hořce v rozhovoru pro Českou televizi.

Juventus, kterému přála kvůli Váňovi staršímu většina publika, začal opatrně a stejně jako všichni ostatní koně v klidu skočil Velký Taxisův příkop. Kvůli ztrátě bičíku pozdě nastoupil do finiše a nakonec bojoval alespoň o dotovanou pozici.

"Bičík jsem ztratil dokonce dvakrát a pokaždé mi vypomohli soupeři. Poprvé Raffael Romano, podruhé Libor Sedlář," svěřil se pětapadesátiletý žokej, který podle svých slov jel slavný dostih naposledy. Vyplnilo se mu totiž přání - v poli soupeřů byl i jeho sedmnáctiletý syn Josef, který s Decent Fellow dojel na pátém místě.

Výsledky:

118. ročník Velké pardubické steeplachase (6900 metrů, 4,5 mil. korun): 1. Sixteen (ž. Josef Bartoš, trenér Josef Váňa st., majitel Jaroslav Bouček), 2. Hirsch (ž. Kousek), 3. Juventus (ž. Váňa st.), 4. Numero Due, 5. Decent Fellow.

Rámcové dostihy:
I. Nikas (Urbánek) - Chenonceau - Kasim.

II. Ignacio (ž. Faltejsek) - Desterro - Nepal.

III. Bremen Plan (ž. Stromský) - Red Dancer - Tiumen.

IV. Color Man (ž. Faltejsek) - Shadow - Maracant.

V. Aspirant (ž. Kousek) - Archea - Sonoda.

VI. Royal Mougins (ž. Johnson) - Jaady - Amber Hill.

VII. Tomis (ž. Myška) - Pocci - Ascot.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.