Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vítězného Charme Looka měla sedlat žena. Příští rok si to už dáme spolu, doufá Málková

Sport

  6:00aktualizováno  7:30
Pardubice/Praha - Možná jste si jí všimli. Drobná zrzka se žokejkou na hlavě vedla hnědáka Charme Looka ke startu 126. ročníku Velké pardubické. Přitom to měla být ona, kdo měl sedět na jeho hřbetě...

Jan Faltejsek s Barborou Málkovou děkují Charme Lookovi. foto: ČTK

Měla to být jejich společná premiéra. Měl to být čistě ženský příběh. Majitelka, trenérka i jezdkyně samé ženy. Na konci srpna, necelé dva měsíce před Velkou pardubickou, ale ta nejdůležitější z nich jezdkyně Barbora Málková z této trojice nečekaně vypadla.

Zlomenina krčního obratle při ošklivém pádu ji s jistotou připravila o start na velkém dostihu. Brečela, litovala, nic jí to ale nebylo platné. „Musela jsem přísahat, že do Velké na koně nepolezu,“ vzpomínala.

V tu chvíli pro trenérku Martinu Růžičkovou vyvstal nelehký úkol: najít kvalitního žokeje, který by našlapaného hnědáka odjezdil.

Jenže během tak krátké doby? Bývalá ambiciózní jezdkyně si moc dobře byla vědoma šibeniční lhůty. „V nejhorším“ proto byla připravena devítiletého valacha osedlat sama. „Jak jsem se to dozvěděla, začala jsem chodit do posilovny a připravovat se,“ řekla v rozhovoru pro ČT Růžičková.

Naštěstí pro ni i koně se ale z tréninkového zápřahu brzy mohla vrátit do o něco klidnější pozice trenérky. Jezdec se totiž našel, a ne ledajaký. Charme Looka měl s jistotou osedlat zkušený Jan Faltejsek, trojnásobný vítěz Velké pardubické, který naposledy zvítězil v roce 2014 s klisnou Orphee des Blins.

Jeden z ženských vrcholů v tomto trojúhelníků tak nahradil muž. Drobná, leč nepřehlédnutelná zrzka Málková svého svěřence ještě vyprovodila na start. Do ucha mu cosi našeptávala. Od pokynu startérky to už ale byla čistě mužská spolupráce mezi Janem Faltejskem a Charme Lookem.

A jak se později ukázalo, byla to spolupráce vítězná. „Sice jsem ho v podstatě ani neznal, ale jel skvěle a já se jen vezl,“ řekl žokej. Před startem dostal od Málkové jednoduchou radu: „Nech ho dělat jeho práci a dělej si svoji. On si dělal všechno sám. Skoky si do velké míry řešil sám a na mně bylo mu jenom usměrnit cestu a tempo,“ řekl Faltejsek, který v den závodu před Velkou pardubickou jel další čtyři dostihy.

Ten poslední absolvoval necelé dvě hodiny před začátkem slavné steeplechase, proto si šel odpočinout. „Půl hodiny před startem jsem ještě spal a dobře si odpočinul,“ řekl s úsměvem a dodal: „A teď po dostihu to musím celé strávit a třeba mi teprve dojde, co jsme dokázali.“

Dokázali a těžko říct, jestli ještě společně dokáží. Jen co se zotaví, měla by se do sedla Charme Looka totiž znovu vyhoupnout Málková. „Příští rok si to už dáme spolu. Snad to vyjde,“ doufá.

A byla by to krásná tečka v tomhle příběhu plném žen. Teď jen jestli vítězná.

Jan Faltejsek s Barborou Málkovou děkují Charme Lookovi.
Trenérka Martina Růžičková se raduje z vítězství svého svěřence Charme Looka.

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Pronájem komerčního prostoru 450 m2, Brandýs nad Labem
Pronájem komerčního prostoru 450 m2, Brandýs nad Labem

Pražská, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ