Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Volný den na Tour de France: barbecue na ulici u luxusního hotelu či slunění na stráni

Sport

  11:59
Le-Puy-en-Velay (Od našeho zpravodaje) - Nad Riem mají Krista, nad městem Le-Puy-en-Velay se pro změnu tyčí obří socha Notre Dame de France, třiadvacet metrů vysoká a 837 tun těžká. Odtud vyrážejí poutníci do Santiaga de Compostela. Tady se v pondělí zastavila Tour na svůj druhý volný den. Vlastně jak kdo.

Chris Froome se o volném dni nevyhnul mediálním povinnostem. foto: Reuters

Chris Froome hledí z okna svého apartmá v hotelu L ́Ermitage přímo na impozantní sochu.

V pondělí dopoledne se lídr Tour se svým kolem zjeví na hotelovém parkovišti a cestou na trénink odpoví otázky pozvaným novinářům. „Rigoberto Uran je pro mě černým koněm závodu,“ dává najevo.

Barry Ryan se serveru cyclingnews.com na tuto sešlost zvaný není, jelikož jej šéf týmu Dave Brailsford odtud osobně vykáže. Principál Sky zdůvodní své rozhodnutí tím, že o něm Ryan napsal „shit“ před startem Tour.

17.července 2017 v 20:16, příspěvek archivován: 18.července 2017 v 11:09

Jak se také dá zakončit volný den na Tour: @TeamSunweb a jeho barbecue na parkovišti u čtyřhvězdičkového Hotel du Golf v St. Etienne. https://t.co/NkxyF3uPXD

Stáje Kaťuša a Direct Energie bydlí o volném dni v hotelu Ibis Centre hned u cíle nedělní etapy, takže po ní mohli jejich jezdci plynule pokračovat na kolech přímo až do hotelu.

Rovněž Ondřej Cink a jeho Bahrain Merida se zabydleli ve městě. Za českým debutantem dorazí členové jeho fanklubu a ti pak na Facebooku hlásí: „Po druhém týdnu Tour je vyždímanej jak houba na nádobí, váha je na hranici 65 kg, tělo si hledá regenerační cestičky, ale Cimbál klasicky drží jako pařez.“

Ovšem v Le-Puy-en-Velay je ubytováno pouze 12 z 22 týmů startujících na Tour. Další jsou jako korálky roztroušené daleko po kraji. Za těmi, v jejichž barvách závodí další dva čeští cyklisté, musíme autem vyrazit až do osmdesát kilometrů vzdáleného St. Etienne.

17.července 2017 v 14:31, příspěvek archivován: 18.července 2017 v 11:10

Enjoying my last rest day @LeTour https://t.co/MxNePoVXH7

Proč až tak daleko? Proč si nesehnali ubytování blíž? Vždyť v Le-Puy-en-Velay bude přece i start úterní etapy. V týmovém autobusu tudíž stráví na cestách zbytečně o 160 kilometrů navíc.

Výběr hotelu nicméně není v jejich moci. Rozdělují je organizátoři ze společnosti ASO. Tvrdí, že je rozdělují spravedlivě. „Jednou dostaneme hotel špičkový, jindy horší,“ povídá mi Zdeněk Štybar z Quick-Stepu. „My to neovlivníme. A já to ani neřeším, mně ke štěstí stačí málo. Matrace nám náš tým převáží vlastní, takže máme v uvozovkách pokaždé stejnou postel.“

Kreuzigerova Orica spala o prvním volném dnu v lacinějším řetězci Kyriad, nyní si polepšila do Best Western u letiště v St. Etienne.

„Každému týmu vychází kvalita hotelů na Tour v průměru tak na tři a půl hvězdičky,“ soudí Ozren Müller, mluvčí stáje Bahrain Merida.

Štybarova parta tentokrát v St. Etienne vyfasovala čtyřhvězdičkový a luxusní Hotel Du Golf, na okraji St. Etienne, uprostřed zeleně, s bazénem či sluneční terasou.

17.července 2017 v 11:38, příspěvek archivován: 18.července 2017 v 11:11

☕️Coffee ride for @teamsky☕️ #TDF2017 https://t.co/a0qJaSoPlv

Český jezdec, bojující právě se žaludečními problémy, se omluví z dopoledního tréninku a radši ho stráví v posteli. Ani Bauke Mollema z Treku se svými parťáky nevyjíždí. Ten pro změnu usoudí, že jeho nedělní vítězný únik vydal i za pondělní trénink.

Stáj Orica naopak po úvodní poklidnější tréninkové fázi přitvrdí. „Něco málo jsme si přispali, pak jsme se jeli projet, zastavili na kafe a potom jsme si naordinovali nějaké ty intervaly. Začátek úterní etapy není vůbec jednoduchý, tak aby nohy nevypadly z rytmu,“ hlásí Roman Kreuziger.

Odpoledne patří u většiny týmů setkáním s médii a především k relaxaci. Občas i k oznamování dobrých (rozumějte finančních) zpráv.

Jonathan Vaughters, šéf stáje Cannondale-Drapac, se novinářům pochlubí, že už má víceméně zajištěnu firmu, která v příští sezoně nahradí na postu titulárního sponzora odcházející Cannondale.

Stál LottoNL - Jumbo oznamuje, že do portfolia jejích sponzorů přibyla společnost Vifit Sport.

Patrick Lefevere, manažer Quick-Stepu, naopak ani tentokrát neprozradí, zda už má pohromadě patřičný balík peněz, který by zajistil chod stáje i v další sezoně. Pronese pouze: „Věci jdou správným směrem.“ Přesto se množí zvěsti, že Marcel Kittel je na odchodu.

17.července 2017 v 22:19, příspěvek archivován: 18.července 2017 v 11:11

After a full rest day, without bike, I hope to be ready for the last 6 stages of this Tour. Still lots of opportunities for @TrekSegafredo! https://t.co/kmMfXHQ6FK

Romain Bardet se sice na dálku, zato veřejně omlouvá Chrisi Froomovi za fanoušky, kteří na Brita při etapě do Le Puy-en-Velay pískali a bučeli. „Je mi to líto,“ říká Francouz, který ze zdejšího kraje pochází, a žádá diváky: „Chris Froome je velkým šampionem a zaslouží si respekt. Já ho respektuji jako rivala.“

Čtyři zbyli jezdci týmu FdJ, prořídlého zraněními a diskvalifikacemi, se potkávají s malými cyklisty klubu Vélo Sport Brivadios.

Haimar Zubeldia z Treku, kdysi cyklista první desítky na Tour, dává na vědomí, že za dva týdny bude Classica de San Sebastian posledním závodem jeho kariéry.

Fabio Aru předvádí, jak je navzdory trablům z Rodézu nadále uvolněný, a dovádí na jednom kole.

Alberto Contador a Jarlinson Pantano se u hotelu fotografují rozvalení na zahradních lehátkách, Marcel Sieberg se naloží k bazénu, Daryla Impeyho naopak pohltí stavebnice helikoptéry, kterou dostal od fanoušků Oriky. „Ten volný den utekl moc rychle,“ posteskne si.

S Quick-Stepem se ubytovali na Hotelu du Golf v St. Etienne i členové týmu Sunweb. Ti vymyslí, že si večer na parkovišti u autobusu uspořádají barbecue.

Rozdělají oheň, opékají klobásky. Warren Barguil, Michael Matthews a další jezdci si dřepnou na obrubník nebo na asfalt, slunce zapadá, jim je fajn a vůbec je netíží, že takový „mejdan“ úplně neladí se čtyřmi hvězdičkami jejich golfového hotelu.

Proč by je to taky mělo tížit, že?

Autor:

Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA
Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA

Ovoce, nebo čokoláda? Zapojte se do testování a ochutnejte oboje najednou! Šnek BOB přichází s novinkou v podobě ovocných pochoutek v čokoládě....