Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stále dražší italský dravec. Aru se cení na 4 miliony dolarů, kdo mu je ale dá?

Sport

  8:00
Foix (Od našeho zpravodaje) - Jeho cena raketově roste. Přežil druhý pyrenejský den ve žlutém dresu, odolal útokům. „Neustále si opakuji: Zůstaň nohama na zemi. Paříž je daleko, cokoliv se může stát,“ říká Fabio Aru, který nakonec o cenný dres přišel o den později, v sobotu. Prozatím...

Fabio Aru na Tour de France 2017. foto: Reuters

Temné, mizerné a smutné jaro zažila předtím jeho stáj Astana.

Chtěl usilovat o titul při stém Giru, jenže dubnový pád ve sjezdu na kempu v Sieře Nevadě ho o růžové sny připravil. Málem nejen o ně.

„Naštěstí jsem padl v rychlosti 45km/h,“ líčil. „Kdyby se to stalo o chvíli dříve, kdy jsme jeli sedmdesátkou, už bych tu možná nebyl.“

Michele Scarponi takové štěstí neměl. Při tréninku před Girem zahynul po srážce s automobilem.

Tanel Kangert pak na Giru přišel o Top 10 po srážce s dopravní značkou a vyvázl se zlomeným loktem.

Až v červnu se karta obrátila.

Fabio Aru ve žlutém na Tour de France 2017.
Fabio Aru (vlevo) a Chris Froome.

Jakob Fuglsang ovládl závod Dauphiné a Aru italský šampionát – v trikotu Scarponiho, který od něj dříve dostal při soustředění. Mrtvému kolegovi poslal z cíle pozdrav do nebe, vítězný dres věnoval Scarponiho manželce a dětem.

Společně s Fuglsangem skvěle rozehráli i Tour, oba se drželi v elitní pětce. Bohužel, pád na občerstvovací stanici vyřadil v 11. etapě se zraněním zápěstí důležitého pomocníka do kopců Daria Catalda a způsobil drobné zlomeniny v lokti a zápěstí i Fuglsangovi.

„Pojedu dál,“ rozhodl se Dán, v pátek však také on své trápení ukončil.

Zůstalo to na Arovi.

Na Peyragudes si řekl o žlutý dres. V pátek přeladil do obranného módu, neútočil, jen hájil vedení.

Ví, že nemá a nebude mít stejnou týmovou podporu jako jeho největší soupeři z týmů Sky a AG2R, což se potvrdilo už o den později.

„Někteří mí týmoví kolegové jsou už pryč, další zranění. Velmi brzy jsem dnes zůstal sám,“ říká. „V příštích dnech se snad všichni, co jsme zbyli, dáme trochu dohromady.“

Paradoxně může pro Astanu vybojovat titul na Tour a vzápětí ji opustit. Už na jaře žádal za prodloužení smlouvy od týmu roční plat tři miliony dolarů. Až při dalším licitování s generálním manažerem stáje Vinokurovem šel podle zákulisních zvěstí Aruův agent Johnny Carrera o milion níž.

Zato nyní jeho cena údajně vyletěla až na čtyři.

Zařadil by se tím mezi kvarteto nejlépe placených cyklistů současnosti: Sagan a Froome mají podle neoficiálních zdrojů 4,5 milionu, Nibali 4 miliony.

Ale dá mu Astana takový balík peněz? Pokud ne, má jiné možnosti. Tou nejpravděpodobnější je přestup do Teamu Emirates, jehož manažer Giuseppe Saronni o Arua extrémně stojí. Zvlášť poté co Geraint Thomas, další volba emirátské stáje, prodloužil do roku 2019 svoji smlouvu u Sky.

„Fabio je u nás pět let. Musí pochopit, že Astana je jeho tým, kde dostane vždy špičkovou podporu,“ říká Giuseppe Martinelli, manažer kazašské stáje. Její šéf Alexander Vinokurov chce udržet lídra Tour za každou cenu, ale podotýká: „Nemáme rozpočet jako třeba Sky.“

Aru je rodákem ze Sardinie. Svůj ostrov v osmnácti opustil a přesídlil na italskou pevninu. „Neměl jsem jinou možnost, pokud jsem se chtěl cyklistice věnovat závodně.“

Už při debutu v Astaně v sezoně 2013 pomohl Vincenzovi Nibalimu vyhrát Giro. V roce 2015 sám exceloval, ovládl španělskou Vueltu a dojel druhý na Giru.

Když šéfové stáje dali stárnoucímu Nibalimu najevo, že mladý Aru nyní bude první volbou, vztahy dvou skvělých jezdců ochladly. Nibali loni v sezoně svého znovuzrození ještě podruhé v barvách Astany ovládl Giro – a posléze oznámil, že odchází do nové stáje Bahrain Merida.

Napodobí nyní jeho osud Aru?

Vyhraje pro Astanu Tour a pak řekne sbohem?

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...