15. ledna 2008 11:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Vyhlášení jsem prospala

PRAHA Český vzduch včera dýchala Martina Sáblíková (20) pouze pár hodin. Za soumraku se vrátila z ruského Kolomna a ještě večer z Prahy pospíchala na soustředění do Itálie. „Doma nemáme led, takže mi nic jiného nezbývá,“ vysvětlovala své cestovatelské manévry na ruzyňském letišti.

Kromě bronzové medaile z mistrovství Evropy, kterou si do vlasti přivezla, v pondělí v Praze do kufru přibalila i korunu pro nejlepší sportovkyni republiky.

* LN Kdy jste se vlastně dozvěděla, že jste zvítězila v anketě Sportovec roku?
V neděli ráno. Když jsem snídala, přinesl mi trenér ke stolu kytku. Před všemi lidmi! Sice se mi podlomila kolena, ale bylo to příjemný. Ostatní si nejdřív mysleli, že mám narozeniny, ale o co skutečně jde, se rozneslo velice rychle.

* LN Cožpak jste v sobotu večer nebyla zvědavá, jak jste v anketě dopadla?
V deset večer moskevského času jsem šla spát, tedy v čase, kdy vyhlášení v Hiltonu v Praze teprve začínalo. Asi v půl třetí v noci jsem se vzbudila, a hned jsem se koukala na telefon, jestli tam nemám nějakou zprávu. Zjistila jsem ale, že ho mám totálně vybitý. Tak jsem se v posteli převalila na druhou stranu a pokračovala ve spaní.

* LN Koho byste dala v anketě na první místo?
Rozhodovala bych se mezi Bárou Špotákovou, Šárkou Záhrobskou a Romanem Šebrlem.

* LN Čeští politici se při úspěších sportovců ve světě velmi rádi zviditelňují třeba i gratulacemi. Kdo z nich vám stihl poblahopřát?
Ministryně obrany Vlasta Parkanová napsala mému trenérovi na mobilní telefon blahopřejnou „esemesku.“ ¨

* LN Co by se muselo stát, abyste v letošním roce, kdy nás čeká letní olympiáda, svoje první místo v anketě obhájila?
Tak to netuším. Myslím si totiž, že zejména naši atleti odletí na olympiádu výborně připravení. A olympiáda je víc než mistrovství světa... Tak třeba se o vítězství pokusím v roce 2010, kdy nás čeká zimní olympiáda...

* LN Dalo by se odhadnout, že vás výhra v anketě před závěrečnými dvěma závody na ME mohla slušně nakopnout, ne?
Mně se naopak tak podlamovaly nohy, až jsem si chvíli říkala, že snad ani nenastoupím na start. Cestou z hotelu už jsem se ale snažila soustředit jen a jen na závody.

* LN Kdy jste se na šampionátu cítila nejhůř?
Po závodu na tři kilometry jsem si uvědomila, že jsem toho na největší soupeřky moc nenajela. Po patnáctistovce se náskok ostatních ještě zvýšil a já si říkala, že medaile ve víceboji je nejspíš pryč. Jenže čtyři kola před koncem pětky na mě trenér křičel, že ještě medaile není ztracená, a já začala věřit.

* LN Jak se daří vaší již pěkných pár týdnů zraněné ruce?
Před patnáctistovkou jsem s ní na dopoledním tréninku nějak nešikovně hýbla a znovu se ozvala. Dneska už je to celkem dobrý.

* LN Jak moc se vám v ruských mrazech hodila příprava na žďárském rybníku Pilák...?
Všechno, co dělám, mně určitě pomáhá k dobrým výkonům, tedy i trénink doma ve Žďáru. V Rusku sice teploměr ukazoval téměř mínus dvacet stupňů, ale všude nás vozili autobusem.

* LN Zůstalo vám na cestu do Itálie ještě nějaké čisté oblečení?
No, to by mě teda rozesmálo. Snad umím prát, ne?