Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Výškařku Hrubou prohnaly domácí konkurentky. Talentu pomáhá bojovnost a slavný kouč

Sport

  9:30
PRAHA - Loni touto dobou devatenáctiletá výškařka Michaela Hrubá na počkání 190 centimetrů, vytvořila juniorské české maximum v hale a začalo se šuškat o tom, že by mohla být druhou českou ženou, která překoná dvoumetrovou hranici. Jenže skvěle rozjetý brněnský expres se letos trochu zadrhl.

Michal Pogány a Michaela Hrubá. foto: Eduard Erben

Před rokem na stejném místě – v hale pražského Olympu – dokázala na juniorském šampionátu skočit 195 centimetrů, což je platný český rekord v této věkové kategorii. Seniorský šampionát ovládla výkonem 193 centimetrů, díky kterému porazila druhou Nikolu Strachovou a třetí Elišku Klučinovou o propastných 13 centimetrů.

Následně si vytvořila stejným výkonem osobní maximum pod širým nebem, když skočila 193 centimetrů, vyhrála juniorský světový šampionát a startovala na olympijských hrách v Riu.

Jenže rozjezd do této halové sezony se Hrubé tolik nevydařil. „Loni jsem skákala 190 centimetrů na počkání, letos jen když se zadaří a to díky bojovnosti,“ vyprávěla v neděli po čtvrtém titulu v hale závodnice JACu Brno. Jenže s daleko menším náskokem před soupeřkami, které se shodou okolností za ní poskládaly v úplně stejném pořadí jako loni v Ostravě.

Úspěšná obhájkyně stříbra Nikola Strachová při halovém mistrovství ČR ve...
Už čtyřnásobná domácí šampionka Michaela Hrubá při halovém mistrovství ČR ve...

Stříbro obhájila dvaadvacetiletá svěřenkyně Giny Dubnové z PSK Olympu Praha Nikola Strachová, třetí pak elitní česká vícebojařka, osmadvacetiletá Eliška Klučinová z USK Praha. Čtvrté místo pak zůstalo opět trutnovské Ladě Pejchalové, osmnáctiletému výškařskému talentu, které se tak nepovedl útok na limit pro halové mistrovství Evropy, které v Bělehradu startuje už v pátek.

Jenže ve Stromovce Hrubá skočila na své poměry „pouze“ 186 centimetrů, druhá Strachová pak o tři centimetry méně. Ta byla navíc pouze jeden skok největší favoritky od zlata, která se na 183 centimetrech zachraňovala (stejně jako na základu 176 cm) až na třetí pokus.

NOMINACE ČR NA HALOVÉ MISTROVSTVÍ EVROPY V BĚLEHRADĚ (OD 3. DO 5. BŘEZNA)

Do srbské metropole odcestuje ve středu 26 českých atletů, více jich reprezentovalo na kontinentálním halovém šampionátu jen předloni doma v Praze. Z O2 Areny obhajují Češi dvě zlata, stříbro, dva bronzy, celkem dvanáct finálových umístění a šesté místo v pořadí národů.

MUŽI:

Jan Veleba (60 m), Pavel Maslák (400 m, 4x400 m), Patrik Šorm (400 m, 4x400 m), Jan Tesař (400 m, 4x400 m), Filip Sasínek (800 m, 1500 m), Jan Kubista (800 m, 4x400 m), Jan Friš (1500 m), Jakub Zemaník (3000 m), Petr Svoboda (60 m př.), Jan Kudlička (tyč), Martin Heindl (výška), Tomáš Staněk (koule), Ladislav Prášil (koule), Adam Sebastian Helcelet (sedmiboj), Jiří Sýkora (sedmiboj), Vít Müller (4x400 m, náhr.).

ŽENY:

Klára Seidlová (60 m), Barbora Procházková (60 m), Zuzana Hejnová (400 m), Denisa Rosolová (400 m), Lenka Masná (800 m), Kateřina Hálová (800 m), Diana Mezuliáníková (800 m, 1500 m, 3000 m), Simona Vrzalová (1500 m, 3000 m), Michaela Hrubá (výška), Romana Maláčová (tyč).

„Na základu jsem měla trochu nervíky, to přiznávám. Ale jsem už zkušená závodnice, dokázala jsem to zvládnout,“ okomentovala svoje trápení na základní výšce, při kterém zažívala své malé deja vu (loni skočila základ 180 cm také až na třetí pokus), nyní již svěřenkyně slavného Michala Pogányho. K tomu přešla od Aleny Nezdařilové týden před domácím šampionátem.

„Hodně jsem si po tom základu oddechl,“ usmíval se Pogány už po slavnostním ceremoniálu. „Proč ta změna? Kvůli výkonnosti. A u nás v Brně jsem už neměla moc na výběr, proto jsem se rozhodla pro Pogyho. Věřím, že to byla dobrá volba,“ vysvětlila svoji volbu nejlepší česká juniorská atletka roku a Talent roku 2016. Ta se k podobnému kroku odhodlala i loni v lednu, kdy vyměnila Ctibora Nezdařila za jeho manželku.

„Míša je děvče, které toho už hodně dokázalo. Já myslím, že skoku trochu rozumím, sleduji Míšu dlouhodobě, vím, jak trénovala, co dělala, Ctibor ji dal skvělý základ, bez něj by tu nebyla, ale je co měnit, co poupravit a na čem pracovat. Věřím ale, že Míša skákat nezapomněla,“ vyprávěl Pogány.

Pětapadesátiletého manžela nejlepší české trojskokanky historie Šárky Kašpárkové a kouče, který vedl tabulkově dvě nejlepší české výškařky historie – Zuzanu Hlavoňovou (jediná Češka, která překonala dvoumetrovou hranici) a Barboru Lalákovou (osobní rekord venku 197 cm, v hale 199 cm), tak po letech opět čeká soupeření se zmíněnou Ginou Dubnovou, která vede Strachovou.

Ta v minulosti vedla Romanu Dubnovou, třetí ženu českých historických tabulek pod otevřeným nebem (196 cm) a společně právě s Hrubou je čtvrtou ženou v hale (195 cm, lepší je ještě Iva Straková s maximem 198 cm).

Zatím tak má v tomto „souboji“ Pogány jasně navrch, moc dobře si ale uvědomuje, že musí ve své nové svěřenkyni opět nastartovat výkonností růst.

„Jsme oba rozdílné povahy, což je myslím dobře. Určitě ale není možné, aby Míša obědvala půl hodiny před závodem, nebo si před tréninkem dávala párek v rohlíku. Stejně tak musí zůstat po rozeskakování v tempu, nesmí vytuhnout. To, co předvedla nyní měla díky svému talentu, nyní to ale bude už dřina. Já ji ale věřím, je to obrovská bojovnice, což ukázala i na šampionátu,“ zaznělo z úst zkušeného kouče. Byť s úsměvem, tak s náznakem lehké výtky směrem k Hrubé.

Vítězná Michaela Hrubá na HMČR v Praze.

Lada Pejchalová nakonec skončila „až“ čtvrtá.

Úspěšná obhájkyně stříbra Nikola Strachová při skočeném pokusu na 183 cm.

Vícebojařka Eliška Klučinová obhájila ve Stromovce loňský bronz.

„Není to myšleno zle, Míša je po lidské stránce skvělá holka. Myslím, že jsme si sedli. Směrem k Bělehradu už toho moc nestihneme, dosud jsme spolu měli vlastně jen tři tréninky, z toho jeden skokanský, teď je třeba, aby se dostala do psychické pohody a v Bělehradě to urveme bojovností. Věřím, že postoupíme z páteční večerní kvalifikace, to je cíl,“ řekl s výhledem na první mezinárodní vrchol letošní sezony.

Poté budou mít konečně čas pořádně trénovat. Pro Hrubou, kterou navíc stále trápí kotník odrazové nohy, ve kterém si loni natrhla vazy, halová sezona o víkendu končí. „Pokud došlápnu na odrazu špatně, ještě to cítím, ale není to nic vážného,“ vysvětlila brněnská závodnice důvody, proč se nakonec ve Stromovce už nepokoušela o třetí pokus na 190 centimetrech.

A na čem všem, že bude nové atletické duo od března s výhledem na srpnové londýnské mistrovství světa pod otevřeným nebem pracovat?

„Všichni si mysleli, že je přetrénovaná, ale není to tak, měla na sobě nejvíce osmdesátikilovou činku, což je dobrý základ do budoucna, ale může zvládnout více. Nejde jen o činky, jde o běhání, odrazy. Myslím, že ji ty první tréninky se mnou bavily, každý byl jiný, navíc mám ve skupině více holek, věřím, že si holky sednou a potáhnou za jeden provaz,“ nastínil Pogány, který věří také v angažovanost své životní partnerky.

„Ke komu jinému by měla Míša vzhlížet než právě k Šárce, kterou dodnes mnozí považují za vzor atletické inteligence a skromnosti v jednom? Hodně jezdím se svými svěřenkyněmi po závodech, takže pokud nejsem v Brně, tak mi Šárka vypomáhá. A nejinak tomu bude s Míšou, už se poznaly, myslím, že si rozuměly,“ pousmál se šibalsky.

Zvážněl až při dotazu na to, zda může Hrubá jako druhá Češka skočit dva metry. „V tomhle Ctibora Nezdařila nechápu, jak mohl prohlašovat, že do dvou let to skočí. Vždyť on nikdy dvoumetrovou holku netrénoval, já ano, a říct to nedokážu. Samozřejmě bych byl hloupý, kdybych ji nevěřil, ale je před námi hodně práce a neznám žádnou holku, která se ze 190 centimetrů zlepšila rovnou na dva metry, chce to čas,“ dodal.

Po halovém evropském šampionátu, na kterém Češi obhajují pět medailí (dvě zlata, stříbro a dva bronzy) z předloňské Prahy, k ní dostanou konečně prostor. Dostaví se zlepšení českého výškařského talentu?