Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vytěžovaný házenkář Jícha: Spoustu zápasů jsem odehrál celých 60 minut

Sport

  17:24
Takhle si kapitán představuje úspěch svého týmu. Házenkáři Kielu v čele s českou hvězdou Filipem Jíchou končí rok jako vládcové bundesligy. Na Štěpána v ostře sledovaném svátečním derby doslova rozmetali konkurenta v boji o titul z Hamburku 35:24. "A může to být ještě lepší," doufá Jícha v úspěchy i v roce příštím.

Házenkáři Česko - Rusko (Jícha) foto: ČTK

Málokdo věřil, že budou znovu takhle vysoko. Házenkářské Německo se těšilo, že po odchodu hvězd světového kalibru a velké letní přestavbě skončí dominance Kielu - a ono tak nevypadá. Tým v čele s Jíchou vede bundesligu i svou skupinu v Lize mistrů. "Kdyby mi tohle někdo řekl v létě, nevěřil bych," uznává Jícha.

Vše korunovala čtvrteční demolice Hamburku. Duel, který mohl hodně napovědět o titulových ambicích obou celků, vyhráli Jícha a spol. o jedenáct branek.

Čím to, že jste soupeře takto rozdrtili?
Faktorů bylo víc. Zaprvé je velmi těžké nastoupit druhý vánoční svátek u přímého konkurenta v boji o titul, to vím z vlastní zkušenosti. Jsou to nejnepříjemnější zápasy. Prosinec je házenkářsky opravdu dlouhý měsíc, stojí moc energie. Najít 26. prosince zbytky sil je složité, psychika hraje v tomhle případě obrovskou roli.

Euro házenkářů

S koncem bundesligové půlsezony brzy odstartuje příprava na mistrovství Evropy v Dánsku. Češi turnaj zahájí 12. ledna soubojem s Rakouskem, dále je ve skupině čeká Makedonie a domácí Dánové. Postoupí první tři.

A další faktor, ten herní?
Do zápasu jsme vstoupili velice dobře, byli jsme takticky připravení. Největší devízou asi byla naše pohyblivost v obraně, za níž výborně chytal brankář Johan Sjöstrand. Pokud tohle funguje, můžete pomýšlet na úspěch. Zápas jsme drželi pevně v rukou, i když výhra o 11 branek je možná až moc brutální.

Sváteční duel s Hamburkem jste brali za bod, po němž bude čas na první hodnocení sezony, již jste začali bez čtyř hvězd velkého formátu (Ahlm, Omeyer, Narcisse, Ilič). Vedete ligu, daří se v Lize mistrů. Jedete nad plán?
Pokud by mi v létě někdo řekl, že budeme první a na většinu rivalů kromě Flensburgu budeme mít pět či šest bodů náskoku, samozřejmě bych mu nevěřil. Ale na druhou stranu by bylo vůči nám hráčům nefér tvrdit, že jedeme nad plán. Tohle je obraz, jakým se chceme prezentovat. Nemůžeme mít menší plány, než v každé soutěži bojovat o finále či o Final Four. I když jsme vypadli v Německém poháru, máme to jinak rozehrané velmi dobře.

Platí přesto, že po zabudovávání nových hráčů máte ještě pořád rezervy?
To rozhodně, rezervy jsou významné, aspoň já je pořád vidím. Máme na mnohem víc, třeba být takticky ještě na vyšší úrovni. Tak to vypadalo v sezoně 2011/12, kdy jsme vyhráli bundesligu bez ztráty bodu. Tak by měl fungovat špičkový tým - a my tak fungovat budeme. Těším se na jarní část. Tomu týmu hrozně přeju úspěch.

Vy jej vedete jako kapitán. A kvůli užšímu kádru hrajete hodně, že?
Je pravda, že fyzické vypětí je asi největší od mého příchodu do bundesligy, za celou mou kariéru. Spoustu zápasů jsem odehrál celých 60 minut, to jsem si dřív nedokázal představit. Ale jde to. Bere to obrovské množství sil, ale na druhou stranu jsem šťastný, že můžu na hřišti strávit tolik času.

Teď máte od klubu volno, 2. ledna začíná reprezentační příprava na Euro. Když kouč Kielu prohlásil, že mu nedělá radost, kolik času tam odehrají jeho opory, je to spíš jeho folklor, nebo je zátěž skutečně tak velká?
U trenéra jde o něco mezi folklorem a starostmi, má o nás obavy. Na jednu stranu ho chápu, ale zase nejde přemýšlet tak, že se vám na hřišti něco může stát. Riziko tu je každý zápas i trénink. Těším se, i když jsem vyčerpanej.

Dál platí, že vám národní tým dává vítaný impulz?
Je to tak. Bude to úplně jiná házená, jiní spoluhráči - budeme se spolu bavit česky, odpadne to obvyklé zápasové tempo středa-sobota... Uvidíme, jak se stihneme připravit, po Novém roce jedeme na turnaj do Maďarska, pak budeme v Praze. I tahle změna rytmu mě může posunout dál.

Příprava vám začíná 2. ledna. Budete teď "dohánět" svátky, v jejichž průběhu jste se musel hodně koncentrovat na derby s Hamburkem?
Hraju v Německu hrozně dlouho, ale na tohle si nikdy nezvyknu. Letos jsme naštěstí dostali od trenéra volno na 23. i 24. prosince a mohl jsem odletět do Česka za rodinou. Ale to je moje práce. Plno lidí - lékaři, hasiči, policisté - co nám všem dávají komfort bezpečí, přece taky pracují o Vánocích. Tak to chci brát.

Autor: