Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzniká maratonský "Grand Slam"

Sport

  23:00
BOSTON (USA)/LONDÝN - Pětice pořadatelů velkých maratonských běhů založila nový seriál s cílovou prémií půl milionu dolarů pro vítěze mužské i ženské kategorie.

maratonci foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

Soutěž, jež se bude konat v dvouletém cyklu pod názvem World Marathon Majors (WMM), tvoří největší současné maratony v Londýně, Bostonu, Chicagu, New Yorku a v Berlíně.

Jak pořadatelé uvedli, do seriálu se budou započítávat i výsledky z mistrovství světa a olympijských her.

První hodnocené období WMM začne už 17. dubna Bostonským maratonem, posledním závodem při premiéře soutěže bude 4. listopadu příštího roku New York. Podmínkou pro zisk jackpotu je účast nejméně ve třech závodech a nejméně v jednom v kalendářním roce. Body se budou udělovat za prvních pět míst, atletům se ale započtou maximálně čtyři výsledky.

Seriál se může rozšířit
"Je to jeden z nejvýznamnějších počinů v historii našeho sportu," uvedl v Londýně ředitel tamního maratonu Dave Bedford. Seriál prý dostal svoji reálnou podobu po třech letech diskusí.

"Poprvé cítím, že naše výkony a úsilí budou odpovídajícím způsobem oceněny. Maraton potřebuje takový druh soutěže," nechal se slyšet světový rekordman Paul Tergat z Keni.

Organizátoři počítají do budoucna s tím, že prémie pro vítěze dosáhnou dvojnásobné výše. Bedford také řekl, že nic nebrání rozšíření soutěže o další maratony, které svou kvalitou dosáhnou úrovně "velké pětky".

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Mohlo by vás zajímat