Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Welsch: Nejsme země, která si může dovolit, aby její hvězdy nejezdily na velké turnaje

Jiří Welsch si zahrál na ME po 18 letech od jeho první účasti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Welsch si zahrál na ME po 18 letech od jeho první účasti. | foto: ČTK

kluž (od našeho zpravodaje) Je jediným českým basketbalistou, který se zúčastnil všech pěti evropských šampionátů, na nichž si Češi v letech 1999, 2007, 2013, 2015 a 2017 zahráli. Kapitán české reprezentace Jiří Welsch je zároveň jediným mužem na probíhajícím Eurobasketu, který se zúčastnil šampionátu už před 18 lety. Sedmatřicetiletý matador se však po vypadnutí českého týmu v základní skupině rozhodl ukončit reprezentační kariéru.

Je příkladem muže, pro něhož je reprezentační dres to nejvíc, co může nosit. Nikdy neodmítl reprezentovat na vrcholné akci, jakou je evropský šampionát či kvalifikace o olympijské hry.

Přitom měl vážný důvod, proč na probíhající šampionát do rumunské Kluže nevycestovat. Jeho manželka Linda je totiž v očekávání porodu druhého společného potomka.

Přesto Welsch do Rumunska s týmem jako správný kapitán odletěl a v tomto světle jsou absence dalších českých hvězd na šampionátu z mnohem méně naléhavých důvodů důvodem k zamyšlení.

Česká republika - Chorvatsko. Jiří Welsh (v bílém) proti chorvatské přesile.
Tomáš Satoranský úřaduje.

„Doufám, že má účast na šampionátu pomůže i ostatním, aby si uvědomili, že je reprezentace nejvíc. Když se dostaneme do hodnocení turnaje, můžeme kritizovat tohleto, tamto, co se mělo udělat jinak. Ale hlavním faktem je, že nejsme země, která si může dovolit, aby hráči nepřijeli reprezentovat na takovou akci, protože se jim nechce nebo z osobních důvodů. Možnost reprezentovat je to nejvíc. Alespoň pro mě. Doufám, že si to ostatní hráči také uvědomí,“ řekl Welsch novinářům v Kluži.

Jirko, když se ohlédnete za reprezentační kariérou, co cítíte?
Pocit, který teď mám, je smutek a trochu zklamání po nepovedeném šampionátu. Pociťuju ale vnitřní klid z toho, že jsem pro reprezentaci udělal vše, co jsem ve své kariéře mohl. To je asi ten nejhlavnější pocit, který mě provází při odcházení. Byl to můj poslední zápas, v reprezentaci určitě. Uvidíme, jestli v kariéře.

Jaký byl hlavní důvod, že jste i během těhotenství manželky s týmem do Rumunska jel?
Bylo několik důvodů, proč bych tu letos nemusel vůbec být. Jsou ale i důvody, kvůli kterým jsem tu chtěl být. Ten hlavní je, že jsem si v závěru kariéry uvědomil, že dres národního týmu je to nejcennější, co jsem si kdy na sebe oblékl. A že mistrovství Evropy je svátek basketbalu. A pokud má člověk ten sport rád, neměl by si ho nechat ujít.

Česká republika - Chorvatsko. Jiří Welsh (v bílém) proti chorvatské přesile.

Jak přijali zprávu o vašem konci u týmu spoluhráči?
Přišel jsem do šatny a všichni měli udělané moje tváře (masky s jeho fotografií). Tak jsem je hned pochválil, že vypadají mnohem lépe než normálně. A dostal jsem míč z posledního zápasu, byli tam také moji rodiče. Bylo to příjemné překvapení, nečekal jsem to.

Měl jste nějaký projev?
Děkoval jsem rodičům za jejich podporu, protože bez nich bych se k basketbalu nikdy nedostal. Nebýt táty, který založil basketbalový klub v Holicích. A nebýt mámy, která mě podporovala na celé cestě životem. Patří jim obrovský dík.

Proběhly během vašeho loučení i nějaké emotivnější chvíle?
Přišli jsme včera (ve středu) na trénink a Neno (trenér Ronen Ginzburg) si mě vzal stranou a začal se mě vyptávat, jestli je to opravdu můj poslední trénink v nároďáku. Začali jsme se o tom bavit, poděkoval mi před všema klukama, během tréninku si ze mě kluci dělali srandu: tvoje poslední přihrávka, tvůj poslední koš. V tu chvíli to na mě najednou padlo.

V Nymburku vám nyní skončila smlouva a jste tedy bez angažmá. Mluví se o tom, že byste mohl k reprezentaci nastoupit jako sportovní manažer zodpovědný za výběr hráčů. Co je na tom pravdy?
Nemám ještě jasno, co budu dělat. To, že teď nemám žádné závazky, mi přijde docela vhod, protože každým dnem čekám narození druhého potomka. Jsem rád, že jedu domů, pobýt s rodinou a chvíli o tom popřemýšlet a uvidíme.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Jiří Welsch si zahrál na ME po 18 letech od jeho první účasti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Jiří Welsch si zahrál na ME po 18 letech od jeho první účasti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Jiří Welsch si zahrál na ME po 18 letech od jeho první účasti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...