Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Wiggins pyká za oslavy. Ztratil zlatou medaili, díky níž vstoupil do historie

Sport

  14:18aktualizováno  14:19
RIO DE JANEIRO/PRAHA - „Jdeme slavit, čeká nás pěkná kocovina,“ hlásil bezprostředně po vítězném finále stíhacího závodu družstev britský cyklista Bradley Wiggins. O tom, že oslavy olympijského zlata a světového rekordu byly důkladné, svědčí i to, že Wiggins svou medaili ztratil.

Bradley Wiggins ještě před tím, než svou zlatou olympijskou medaili ztratil. foto: Reuters

Když novinářka BBC Claire Baldingová potkala v sobotu večer v olympijské vesnici partičku britských medailistů, všichni ukazovali své úlovky do kamery. Až na Wigginse. „Ztratil jsem ji,“ přiznal s drzým úsměvem cyklista.

Světový rekord a osmá medaile. Wiggins je nejúspěšnějším britským sportovcem všech dob

Reportérka byla viditelně zaskočená. „Tak tedy doufám, že ji najdete, protože jinak bude na eBayi pěkně drahá,“ soukala ze sebe Baldingová s odkazem na největší světový aukční server.

Ačkoliv by někdo mohl namítnout, že večírek okořeněný ztrátou nejcennější sportovní trofeje sportovci chlubícímu se rytířským titulem Sir nesluší, Wiggins a jeho kolegové z vítězného kvarteta Ed Clancy, Owain Doull a Steven Burke si řádnou oslavu jistě zasloužili.

Vždyť v jednom z nejdramatičtějších závodů těchto her porazili největšího rivala z Austrálie, navíc ve světovém rekordu 3:50,265 minuty. Pro Bradleyho Wigginse, vítěze Tour de France z roku 2012, navíc šlo o poslední závod kariéry.

„Mé děti potřebují opravdového tátu. A má žena zase opravdového manžela,“ řekl Wiggins, jenž se díky osmé medaili (pět zlatých, jedno stříbro a dva bronzy) stal nejúspěšnějším britským sportovcem všech dob.

Zlatý britský dráhařský tým: Edward Clancy, Steven Burke, Owain Doull a Bradley...
Bradley Wiggins získal svou osmou olympijskou medaili a je tak nejúspěšnějším...

„Chtěl jsem končit přesně takhle, na vrcholu. A ne v dešti na nějakém mizerném závodě ve Francii. Tohle je nejlepší možný konec, který jen mohl být. Klobouk dolů před Australany, jeli skvěle. Je úleva, že jsme to zvládli,“ řekl Wiggins v narážce na Tour de France.

Medaili možná už fenomenální britský cyklistka nenajde, euforii z historického triumfu mu však už nikdo nevezme. Navíc má Sir Wiggins v zásobě další čtyři zlaté.

Mohlo by vás zajímat