Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za hráče NHL lobbuje i Putin

Vladimír Putin

  9:00
CALGARY/PRAHA - V Naganu ho nazvali hokejovým turnajem stoletím. Vždyť také na olympiádě 1998 startovaly poprvé všechny hvězdy NHL. A profesionálové ze zámoří se objevili i na dalších trojích hrách.

Kanaďan Crosby rozhoduje nájezdy se Švýcarskem, Hiller byl na jeho přesnou střelu zápěstím krátký. foto: ČTK

Necelé dva roky před olympiádou v ruské Soči se fanoušci začínají ptát, zda opět uvidí klání nejlepších hokejistů světa. Zatímco většina hráčů nemá nic proti, vedení NHL a majitelé klubů váhají.

"Nedávno jsem měl další jednání s komisionářem Garym Bettmanem a šéfem hráčské asociace Donem Fehrem. Bavili jsme se i o olympijském turnaji. Bylo to pozitivní jednání, mám z něj dobrý pocit," řekl v úterý zámořským novinářům Bob Nicholson, prezident organizace Hockey Canada.

Právě vedení kanadského hokeje v úterý tak trochu na šéfy NHL zatlačilo, když jmenovalo generálním manažerem pro hry bývalého hvězdného útočníka Steva Yzermana. Současnému manažerovi Tampy Bay budou pomáhat šéf Detroitu Ken Holland a prezident Edmontonu Kevin Lowe. Jmenování v zámoří respektovaných osobností má NHL ukázat, že Kanada chce v Soči sledovat ty nejlepší.

INFOGRAFIKA:

GRAFIKA: hokejisté NHL na olympiádě

Jenže pro americké majitele klubů, a těch je většina, je důležitější dlouhodobá soutěž. Už pár dnů po pro zámoří tak úspěšném Vancouveru 2010 (ve finále hrála Kanada s USA) naznačil Bettman, že by se už příště soutěž přerušovat nemusela. "Je naivní si myslet, že si při každé olympiádě řekneme, že je skvělá, a pojedeme na ni."

Co Bettmanovi a spol. vůbec vadí? Především se při každých hrách musí ještě více nahustit program ligy. Kluby jsou nuceny sehrát třeba i 19 zápasů během jednoho měsíce. "Pak je nedostatek času na trénink, navíc když se někdo zraní, hodně nás to,bolí. Při zhuštěném programu chybí zraněný ve více zápasech," vysvětlil bývalý kouč Caroliny Paul Marice.

Soči má pro NHL ale další nevýhody. Hráče čeká zdlouhavý přelet, takže přestávka bude muset být ještě větší. "Nejhorší na cestě do Nagana byl čtrnáctihodinový let. A teď to bude obdobné. Ale stálo to za to, olympijské hry byly pro mě nejlepším turnajem kariéry," líčil LN útočník Robert Reichel.

V Rusku se ale kvůli časovému posunu zápasy budou konat v době, kdy Američané budou vstávat. Zámořská liga také nemá s mezinárodním olympijským hnutím ideální vztahy, NHL třeba naštvalo, že jim nebylo umožněno během her ve Vancouveru pouštět sestřihy nejzajímavějších hokejových akcí na svých stránkách.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Jenže Rusové chtějí mít svoji olympiádu perfektní. To potvrdil i místopředseda pro sport Českého olympijského výboru František Dvořák. "Vždy bylo kolem hráčů z NHL velké dohadování. Zatím nemáme přesné zprávy, jak se průběžná jednání vyvíjejí. Ale pro Rusy je hokejový turnaj důležitý."

A to ukazuje nejmocnější muž Ruska Vladimir Putin, který před měsícem ještě za pomoci svých ministrů lobboval v Americe za uvolnění hráčů do Soči. "Kalendář NHL se bude muset upravit," prohlásil.

Nejlepší Rusové totiž hrají v zámoří. Jevgenij Malkin, Alex Ovečkin, Ilja Kovalčuk – to jsou v Americe obrovské hvězdy. Poslední dva jmenovaní už ale řekli, že do Soči pojedou i bez povolení svých klubů.

Jestli to bude nutné, ukážou následující měsíce. Již brzy se totiž rozjedou diskuse mezi hráčskou asociací a šéfy NHL o nové kolektivní smlouvě, stávající totiž letos vyprší. A obě strany už předem avizovaly, že ruská olympiáda bude jedním z bodů jednání.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat