Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Zabij tu dě*ku, Mary!’ Tenisoví fanoušci, trenéři i rodičové výrazně narušují zápasy na grandslamech

Sport

  12:15
New York (Od našeho zpravodaje) - Tenisové zápasy se zpravidla konají v kultivovanějším prostředí než třeba fotbalové mače. Jenže i na největších turnajích se občas vyskytnou diváci-výtržníci.

Novak Djokovič a aplaus fanoušků na Wimbledonu foto: ČTK

Williamsová otočila nepříznivý stav a na US Open postupuje, dařilo se i Djokovičovi

Kdo si koupí lístek, může nabýt dojmu, že si z tribuny smí vykřikovat, co se mu zlíbí. Úvaha není úplně zcestná, drzoun však musí počítat s případnými následky.

Jako třeba chlapík z přední řady Armstrong Stadium, jenž se v pondělí při US Open navážel do Karolíny Plíškové, aby se v partii s krajankou Terezou Martincovou konečně probrala. 

Světová trojka nejdřív jeho poznámky nechávala bez komentáře. Až když se neomalenost opakovala, rázně mu odpověděla.

Karolína Plíšková ve 3. kole US Open 2019.

„Řekla jsem mu, ať drží hubu. Od té doby už byl klidný a mlčel,“ líčila Plíšková celkem vtipnou scénku.

Tenisté obvykle při svých utkáních vítají bouřlivější kulisu. Zvlášť v amerických arénách bývá i při výměnách rachot. Běžné povzbuzování profesionálové skoro nevnímají. Některé výstřelky jsou ovšem nepřeslechnutelné.

Barboru Strýcovou někdy pobaví dobře míněné hecování. Třeba v Praze onehdy při jejím mači zaznělo: „Začni trošku jezdit!“ Kdo ví, že Strýcová obvykle kmitá podél základní čáry jako fretka, musí se legrační výzvě zasmát.

Nelibě naopak nese, když na ni z hlediště drze hulákají výtečníci, kteří si vsadili na její vítězství.

Nepříjemnou příhodu nosí čerstvě v paměti Karolína Muchová.

„Minulý týden v Bronxu mě ve druhém setu zápasu s Linetteovou, začal hrozně hlasitě podporovat nějaký blázen. Trošku mě rozhodil, ztratila jsem servis. Pořadatelé ho následně vyvedli z areálu, ale já už jsem těžko chytala koncentraci.“

Karolína Muchová se raduje z triumfu

Diváci se přetahují o míček, který mezi ně poslal Roger Federer.

Ještě horší případ se týkal někdejší šampionky Mary Pierceové a jejího otce Jima, proslulého sprosťáka, který na Roland Garros 1993 při utkání řval: „Zabij tu děvku, Mary!“

Není divu, že mu WTA poté zakázala vstup na všechny své akce.

Nezdvořilý byl též příznivec Rogera Federera, jenž při loňském wimbledonském finále narušil Kevinu Andersonovi přípravu před podáním výkřikem: „Come on, Roger!“

Jihoafričan přestal driblovat s míčkem, zvedl hlavu a zpražil dotyčného pohledem. Právě on v předchozím zápase Federera vyřadil.

K ruské slečně Darje Kasatkinové při šichtě na dvorci dolehla například žádost o peníze. Zásadně však na hlášky nereaguje, obává se, že by se z jadrnějšího vyjádření mohl stát internetový hit.

Právě o něj se v lednu 2018 při Australian Open snažil youtuber Jamie Zhu. Postavil se, přes půl minuty povykoval na Nicka Kyrgiose a natáčel se při tom na telefon. „Nejskvělejší věc, kterou jsem kdy udělal,“ nazval své prazvláštní konání.

Kyrgios se na něj díval se špetkou pohrdání, zbytek publika ho nabádal, aby si sedl a mlčel. Kdosi se jej snažil povalit. Nakonec byl vypoklonkován z Hisense Areny na ulici.

Nick Kyrgios.

Australský rebel Kyrgios svým chováním na kurtech často provokuje vznik nevšedních situací.

Při letošním Wimbledonu po sérii nezdarů při podání lamentoval: „Co bych dal za první servis!“

Hned při jeho dalším pokusu míček škrtl o pásku a z davu se ozvalo: „A co bys dal za druhý?“

Arénou otřásl výbuch smíchu. A snad nejvíc se v předklonu řehtal Kyrgios.

Autor: