Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záchranné kruhy a píšťalky. Phelps a spol. budou závodit pod dohledem plavčíků

Sport

  10:00
RIO DE JANEIRO - I když má Michael Phelps rekordních 22 olympijských medailí včetně 18 zlatých, stejně jako ostatní plavci na hrách v Riu de Janeiro budou o jeho bezpečnost v bazénu dbát plavčíci. Vyžadují to brazilské zákony. Mezi účastníky her vzbuzuje přítomnost plavčíků úsměv.

Michael Phelps. foto: Reuters

„Každý bazén v Brazílii od určité velikosti musí mít podle zákona plavčíky. Přáli bychom si, aby tu být nemuseli, ale nemáme na vybranou,“ řekl agentuře Reuters sportovní manažer plaveckých soutěží Ricardo Prado, bývalý mistr světa a olympijský medailista.

Boje o olympijské medaile se tak budou odehrávat pod dohledem mužů a žen v červeno-žlutých úborech s píšťalkami a záchrannými kruhy.

Michael Phelps při tréninku v Riu de Janeiru.
Michael Phelps.

„Tohle je opravdu jedna z nejlegračnějších věcí, co jsem kdy na olympijských hrách viděl,“ uvedl novozélandský plavec Matthew Stanley. „Byli jste někdy na Bali? Tam plavčíci celý den sedí na věži a popíjejí pivo. Tohle mi to připomnělo. Když má někdo infarkt, jde se dolů.“ „Po tom šíleném tréninku dneska ráno si dovedu představit, že by plavčíci mohli být potřeba,“ smála se sedmnáctiletá australská plavkyně Tamsin Cooková v narážce na nával v bazénu. „Ale jo, je to celkem švanda,“ dodala.

Oproti obvyklé službě si plavčíci budou moct během her nejspíš užívat klidné chvíle a exkluzivní výhled z míst hned u bazénu. Jejich pomoc nepotřeboval ani jeden z nejslabších plavců v olympijské historii. V roce 2000 v Sydney zdárně dokončil svůj závod i Eric „Úhoř“ Moussambani z Rovníkové Guineji, přestože se zdálo, že má v závěru na trati 100 metrů volný způsob potíže udržet se na hladině.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat