Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záhada u Sáblíkové. Údajného investora haly nikdo nezná

Sport

  8:00
PRAHA - Když se v únoru vrátila z Vancouveru jako dvojnásobná olympijská vítězka, zdálo se, že to bude impulz, který s nekonečným projektem pohne kupředu. Martina Sáblíková se přesto v první rychlobruslařské hale v Česku zřejmě hned tak neprojede.

Martina Sáblíková. foto: Reuters

O osudu kontroverzní stavby ve Velkém Oseku není jasněji ani po dvou měsících. Naopak – kolem projektu za 1,5 miliardy korun se vznáší ještě více otazníků.

ROZHOVOR s trenérem Sáblíkové PETREM NOVÁKEM

Starosta středočeské obce a velký propagátor haly Jiří Otta nyní dokonce přiznal, že ani on sám neví, kdo je investorem, který údajně hodlá stavbu financovat. "Tohle já přesně nevím. A ani to vědět nechci. Jde o velké peníze," říká překvapivě Otta. "Já toho člověka osobně neznám. Jsem pravidelně v kontaktu s jeho zástupci."

Hala ve Velkém Oseku se "staví" už čtyři roky

O stavbě krytého rychlobruslařského oválu se mluví už dvě desetiletí, ale debaty se vystupňovali až s příchodem Martiny Sáblíkové. Zájem postavit halu měly postupně Praha, Brno, Pardubice nebo Žďár nad Sázavou.

Po čtvrtém místě Sáblíkové na olympiádě v Turíně v roce 2006 se naděje rychlobruslařů poprvé přesunuly do Velkého Oseka na Kolínsku, kam se Sáblíková i trenér Petr Novák nakonec i přestěhovali.

Podle prvních plánů měla hala ve Velkém Oseku stát 300 milionů korun a otevřená měla být už před dvěma lety. V listopadu 2007 pak zástupci obce oznámili, že hala vyroste do konce roku 2009, vyjde na půl miliardy a zaplatí jí nadšenci, kteří si zakoupí permanentku za 10 tisíc. Těch se našlo ale jen pár.

Na začátku loňského roku se objevil tajemný investor, který byl ochotný přinést na stavbu 1,5 miliardy. Tehdejší plán počítal se zahájením stavby v polovině letošního roku tak, aby se v nové hale mohlo už v roce 2012 konat mistrovství Evropy. To se už s jistotou nestane.

Podle posledních informací se nyní dolaďují "technické detaily" a začít stavět by se ve Velkém Oseku mělo na jaře příštího roku. Vyjde čtvrtý pokus?

Otta s neznámým investorem jedná už dva roky. Založil společnost Velkoosecká sportovní, na okraji dvoutisícové obce pro halu vyčlenil pozemky a slíbil, že v dubnu tajemný subjekt vyjde z anonymity.

To se však zase nestane. "Hala se stavět bude," opakuje Otta. "Oni jsou rozhodnutí do toho jít, jen se musí dořešit technické záležitost. Třeba to, kdo bude halu provozovat. Řekli mi, ať ještě týden počkám."

Kdo konkrétně? Starosta připouští, že po celou dobu jedná pouze s právníky. Ti hovoří česky, ale jejich zástupce je ze zahraničí. "Já ty různé obchodní formy ani nechci vědět. To mě nezajímá. Mě zajímá konečný návrh smlouvy," tvrdí.

Ještě loni se přitom spekulovalo o tom, že investorem má být soukromá osoba z Česka. To však Otta popřel. Víc ale zřejmě sám neví. "Já být v roli někoho, kdo by měl pod palcem velké peníze, také bych nechtěl, aby se o mně mluvilo. Víte, že lidé dokážou zabít i pro stokorunu. Radši po tom nepátrám," krčí rameny trenér Sáblíkové Petr Novák.

Kvůli vidině moderního oválu se dokonce loni na jaře i se Sáblíkovou do malé obce na Kolínsku přestěhoval ze sto kilometrů vzdáleného Žďáru nad Sázavou. Jenže zatím zbytečně. Hala dodnes nestojí. "Dostali jsme se zase o kus dál. Martina pro to udělala maximum a Velký Osek také. Aby se to pohnulo dál, je to otázka peněz. Proto čekáme na stanovisko investora," vysvětluje vystudovaný inženýr Otta.

Nadšený fanoušek rychlobruslení má mezi svými spoluobčany pověst megalomanského vizionáře, jehož nápady ale končí jen na papíře.

Příkladem je projekt velkoosecké zoologické zahrady s rozhlednou a mnoha zvířaty. Z něj dodnes zbyl jen oplocený plácek, na kterém se prohání několik ovcí a párek pávů.

V případě rychlobruslařské haly sice existují i vizualizace nebo územní rozhodnutí, jenže vleklé nejasnosti kolem financování vzbuzují pochybnosti už čtyři roky. Tak dlouho se už o stavbě haly mluví.

Fakt, že iniciátor projektu, jehož provoz by měl denně spolknout 100 tisíc, sám přesně neví, kdo do něj hodlá vložit peníze, působí podivně.

"Nabídku současného investora považuji osobně za reálnou. Myslím, že peníze skutečně mají. Z toho strach nemám. A kdyby se stalo něco nepředvídatelného, život půjde dál," mávne rukou Otta.

Stát o pomoc s financování haly nežádá, ale "byl by příjemně překvapený, kdyby se do toho vložil".

Otta tvrdí, že pokud by nakonec vybraný investor od projektu couvl, má v záloze připravené další dva zájemce. "Pokud se do konce dubna nic nestane, otevřeme jejich nabídky a pojedeme dál. Příští rok se bude stavět," ujišťuje starosta.

Autor: