22. srpna 2015 15:02, aktualizováno  15:19 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Smog i čínský prezident. Ptačí hnízdo opět vidělo velkolepé zahájení

Vztyčování čínské vlajky na Ptačím hnízdě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vztyčování čínské vlajky na Ptačím hnízdě. | foto: Reuters

Znovu po sedmi letech od letní olympiády je čínská megalopole Peking centrem pozornosti celé planety. V noci na sobotu zde bylo zahájeno 15. mistrovství světa v atletice. Ještě před tím, než do legendárního stadionu Ptačí hnízdo vlétnou Bolt, Gatlin a spol., sem zavítal čínský prezident, aby zhlédl slavnostní zahájení.

Osmdesát tisíc diváků na Čínském národním stadionu šílelo nadšením, když Si-Ťin-pching vkráčel do lože. Pronesl krátkou řeč a atletický šampionát byl zahájen. Senegalský prezident IAAF Lamine Diack zase pronesl jeden ze svých posledních projevů ve funkci, již brzy jej nahradí Brit Sebastian Coe. 

Ženy mířící na slavnostní zahájení atletického mistrovství světa. V pozadí...
Tanečnice čekají, až budou vpuštěny do Ptačího hnízda.

Pak už ale jeviště patřilo tanečníkům, zpěvákům a vlaštovkám. Ano, zcela v duchu přezdívky stadionu se stal maskotem mistrovství pták, vlaštovka jménem Yaner. Kromě přeletu obřího maskota nad plochou mohli diváci sledovat například stavbu Velké čínské zdi z lidských těl, nechyběla ani Terakotová armáda.

Zahájení nebylo tak velkolepé, jak jsme zvyklí z olympijských her, zcela vynecháno bylo zdlouhavé defilé atletů, ale svižnost ceremoniálu jen prospěla. Podívejte se na nejlepší záběry a natěšte se na velkolepé atletické bitvy.

okaOndřej Kopřiva

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.