Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Záletník, dopingový hříšník a vrah. Skandály hvězd trápí značku Nike

Tour de France

  19:00
PRAHA - Každou chvíli nějaký skandál. Společnost Nike prostě nemůže zlomit prokletí, které pronásleduje její sponzoring největších sportovních hvězd. Golfista Tiger Woods doplatil na sexuální zálety, cyklista Lance Armstrong přišel kvůli dopingu o všechny své tituly a nyní je handicapovaný atlet Oscar Pistorius obviněn z vraždy.

Oscar Pistorius v reklamě Nike – Jsem projektil foto: Reprofoto

Tiger Woods (37 let, golfista)

Bývalá golfová jednička, nejlépe placený sportovec světa a vítěz 14 prestižních turnajů série Major. Na vizitce Tigera Woodse ale už navždy zůstane škraloup v podobě odhalení nemanželských poměrů hned s několika desítkami milenek v roce 2009. Dodnes se legendární Američan z aféry nedokázal úplně vzpamatovat a vrátit se k někdejším výkonům.

Jihoafrický běžec dlouho inspiroval handicapované sportovce po celém světě. Teď stojí před soudem, protože zastřelil svou třicetiletou přítelkyni. Pistoriuse zatím dál podporuje Nike i ostatní sponzoři. "S rozhodováním o budoucnosti počkají až na verdikt soudu," ujišťuje běžcův agent Peet Van Zyl. Firma Nike mezitím musela z internetu rychle stáhnout videoupoutávku s reklamním sloganem "Jsem kulkou v hlavni", ve které Pistorius a další sportovci hovoří o svém tělu jako o zbrani. Nástroji, s jehož pomocí poráží své nepřátele.

"Velmi se omlouváme, pokud video v kontextu s tragickou událostí někoho zasáhlo. Všem, kterých se neštěstí dotknulo, přejeme upřímnou soustrast. Víc to komentovat nebudeme, záležitost je v rukou policie," napsala společnost v krátkém vyjádření. Podobně nešťastně v minulosti přitom působil i reklamní spot Nike, na němž Armstrong v roce 2001 pronesl památnou větu: "Každý by chtěl vědět, na čem jedu. Na čem tedy jedu? Přece na kole, každý den šest hodin. Na čem jedete vy?"  Někdejší sedminásobný vítěz slavné Tour de France se přitom nedávno v pořadu  Oprah Winfreyové přiznal, že tehdy dopoval.

Lance Armstrong (41 let, cyklista)

Ikona cyklistiky a sedminásobný vítěz Tour de France. Ani jedno už neplatí. Místo toho se ze slavného Texasana stal symbol muže, který všechny kolem sebe podvedl. Přišel o všechn trofeje i důvěryhodnost. Po letech spekulací, podezření a zapírání se Armstrong k vědomému dopingu nedávno přiznal v televizní show Oprah Winfreyové.

"Takové už je riziko, se kterým musí společnosti počítat. Sázejí obrovské finanční částky na lidské bytosti, které si mohou v náhlém zamlžení mysli úplně zničit reputaci. Musí počítat s tím, že to může značce ublížit," vysvětluje Robbie Vorhaus, zakladatel úspěšné společnosti Vorhaus & Company, která firmám radí, jak si udržet dobrou reputaci.  Nike oficiálně ukončila spolupráci s Armstrongem, když už dál nemohla ignorovat důkazy Americké antidopingové agentury USADA.

V roce 2009 ale zůstala sponzorem Woodse, když se na tehdejší golfovou světovou jedničku provalila manželská nevěra.  "Woods i přes soukromé problémy zůstal příkladným a vynikajícím sportovcem," ospravedlnila to Nike. To někdejší slavný cyklista z Texasu podváděl a lhal hlavně po sportovní stránce, což společnost rozlítilo daleko víc. "Musíme si uvědomit, že je to jen byznys. Nike není rodič ani obránce mravních hodnot," dodává Vorhaus.

Armstrong, Woods a Pistorius přitom nejsou přitom jediní, kdo způsobil značce Nike velké problémy. Například slavný americký fotbalista Michael Vick byl 19 měsíců ve vězení za organizování ilegálních psích zápasů. Quarterback Pittsburghu Steelers Ben Roethlisberger byl před sedmi lety obviněn ze znásilnění. "Pro Nike je důležité se z toho rychle vzpamatovat a jít dál," radí Vorhaus.

Oscar Pistorius (26 let, handicapovaný běžec)

Ahoj, jsem Oscar Pistorius a tohle jsou moje nohy," ukazoval často Jihoafričan na dvě protézy. Byl inspirací pro handicapované atlety po celém světě, stal se symbolem jejich odhodlání a nezlomné vůle. Vždyť jako historicky první sportovec s amputovanýma nohama závodil loni na olympiádě v Londýně proti zdravým soupeřům.  Teď je ale obviněn a souzen z vraždy své přítelkyně.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!