Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zápas s Rakouskem v televizi nebude

Sport

  16:14
VÍDEŇ/PRAHA - Pokud chce český fotbalový fanoušek vidět středeční zápas s Rakouskem, musí vyrazit do Vídně nebo si naladit rakouský kanál ORF1. Žádná z českých televizí neprojevila totiž o první zápas Brücknerova týmu v nové sezoně zájem.

Trenér Karel Brückner foto: ČTK

Podle místopředsedy ČMFS Jaroslava Vacka mohou být důvodem nezájmu relativně vysoká cena přenosových práv, skutečnost, že je to "jen" přátelský zápas, a začátek ve 20:30.

Podle informací ČTK chtěli Rakušané za přenos 50 tisíc eur, tedy asi 1,4 milionu korun, a to žádná televize nebyla ochotna zaplatit. Vacka to prý příliš nepřekvapilo. "V létě se hůř shánějí reklamy, sledovanost je obecně nižší. Kdyby byl výkop odpoledne, tak by to snad ještě šlo, ale ve večerním čase se přátelský zápas prosazuje těžko," řekl Vacek. Dodal, že se televize také obávají, že by český tým nemusel jet k utkání v plné síle.

ČT4 bude vysílat softbal
Zády k fotbalu se tentokrát otočila Česká televize, která vysílá ligu i evropské poháry. "Garantem přenosů fotbalové reprezentace je Nova. ČT pouze supluje při některých utkáních v zahraničí. Pro zápas s Rakouskem ČT nemá pro množství ostatních sportovních programů ve své současné programové nabídce místo," řekla Anna Freimanová z tiskového oddělení České televize. Na sportovním kanálu ČT4 budou moci fanoušci v době vídeňského zápasu sledovat přenos z ženského softbalu z Krče.

Prima oznámila letos v únoru razantní vstup do fotbalu, když koupila práva na EURO 2008. V září bude vysílat kvalifikační zápas ze San Marina, ale o Rakušany na obrazovce nestála, přestože po sportovní stránce by toto utkání mělo mít výrazně vyšší hodnotu než duel s fotbalovým trpaslíkem. "Dostali jsme nabídku na zakoupení práv k tomuto utkání. Nebyla však adekvátní významu přátelského zápasu," řekl mluvčí Primy Ladislav Pavlík. Přenos nekoupila ani Nova. "Vlastníme jen práva na domácí zápasy reprezentace," řekla mluvčí Novy Veronika Šmítková.

Fotbalové zápasy v sledovanosti za nejoblíbenějšími pořady hodně zaostávají. Atraktivní přátelské utkání by podle Vackových odhadů mohl sledovat asi milion diváků, což prý film ve večerním programu snadno přebije.

"Na televize nikdo nevytváří tlak, aby zápas vysílaly. Pár lidí si zanadává, ale jinak se nic nestane," řekl Vacek. Na otázku, jestli by takový tlak neměl vyvíjet fotbalový svaz, odpověděl: "To bychom se vrátili někam do dob socialismu. My nemůžeme televizím nic nařizovat."

Ve vyspělých fotbalových zemích je téměř nemyslitelné, že by mezistátní zápas nebyl na televizní obrazovce. I v českém fotbale je to poměrně vzácné. Naposledy fanoušci neviděli přátelské utkání se Saúdskou Arábií v Innsbrucku loni před mistrovstvím světa.

Autor: