Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záruba: Že ČT získala hokej, jsem neslavil. Už bylo příliš pozdě

Sport

  7:00
Do už tak náročné mise jim na poslední chvíli přibyla obří komplikace. Ze Soči budeme vysílat i hokej, dozvěděl se teprve v půlce listopadu autor projektu olympijského vysílání České televize Robert Záruba. Těsně před vypuknutím sportovního šílenství však hlásí: "Jsme připraveni. A opět s řadou novinek."

Robert Záruba. foto: MAFRA - Michal Sváček

Lidovky.cz: Téměř před každou velkou akcí přijde sportovní redakce České televize s nějakou novinkou. Na co se mají diváci těšit při sledování zimních her ze Soči?
Velký přelom jsou dvě studia, a to hned z několika důvodů. V minulosti jsme už sice také vysílali na dvou programech, ale studio měl pouze jeden z nich. Ale čím je to ještě více unikátní, že obě studia jsou mimo Kavčí hory. Jedno v olympijském parku na Letné a druhé přímo v Soči.

Lidovky.cz: Proč dobrovolně opouštět vlastní základnu?
Po velkém úspěchu studia v Londýně jsme chtěli mít studio i přímo v Soči, což se nakonec podařilo. Jenže poté, co jsme pozdě získali i práva na hokej, vznikla poptávka po druhém kanálu a následně i po druhém studiu na Letné. Tvořilo se to postupně, původní plán takový vůbec nebyl.

Nova vyměnila hokej za Chalupáře

Z hlediska tuzemské televizní scény to měl být zásadní průlom. V obálkové dražbě o olympijský hokejový turnaj sebrala České televizi tradiční chloubu Nova. Mělo to být poprvé, kdy by nejlukrativnější část programu odvysílala komerční televize. Jenže po zásadní změně ve vedení společnosti se Nova rozhodla od ambiciózního projektu couvnout. "ČT nás oslovila s nabídkou na převzetí práv a na prodej lokálně vytvořených filmů (Snowborďáci, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny a seriál Chalupáři). Vzhledem k tomu, že tyto filmy zcela zapadají do našeho programového plánu na příští rok, jsme tento návrh přivítali," komentoval listopadový zvrat generální ředitel skupiny Nova Christoph Mainusch. Hokejoví fanoušci zajásali, zatímco Robert Záruba na Kavčích horách mohl zahodit už téměř hotový vysílací plán. Nova přesunula zbytek svého olympijského vysílání na placené kanály Nova Sport a Voyo.cz.

Lidovky.cz: V tiskové zprávě se chlubíte tím, že divák bude mít možnost zhlédnout z ruských sportovištích vše.
Ano, díky dvou televizním programům a dalších čtyřem internetovým tomu tak opravdu bude. Kromě asi jednoho procenta naprostých drobností, které nedokážeme vměstnat ani do těchto šesti kanálů, bude mít divák možnost nezmeškat opravdu nic.

Lidovky.cz: Budou i internetové streamy komentované?
Drtivá většina přenosů bude s komentářem. Tím, že se budeme snažit téměř vše odvysílat i na televizní obrazovce, ač třeba ze záznamu, tak to bude mít zároveň komentář i na internetu. Můžu přiznat, že například nebudeme komentovat kvalitativně horší skupinu hokejistek. Z třiceti zápasů mužského turnaje se nedostane komentář asi šesti, které kolidují s jinými zápasy nebo závody. Ale kromě toho už bych zbývající výjimky spočítal na prstech jedné ruky.

Lidovky.cz: Jak budete postupovat v případě kolizí dvou důležitých událostí?
O jedné takové víme už teď. Nastane 14. února, kdy se před startem Lukáše Bauera na klasické patnáctce zřejmě nestihne dohrát zápas českých hokejistů s Lotyšskem. Chceme, aby měl divák všechny vrcholy na ČT sport, proto nebudeme celý závod s Bauerem přesouvat na Dvojku. Určitě nezvolíme ani variantu, že bychom ho na ČT2 nechali odstartovat a po skončení hokeje přesunuli z jednoho kanálu na druhý. Zřejmě pomocí vloženého obrazu například ukážeme Bauerův start a po skončení hokeje se co nejrychleji přesuneme na běžeckou trať."

Lidovky.cz: Původně měla vrchol her, mužský hokejový turnaj, vysílat Nova. Ta se však po zemětřesení ve vedení společnosti na poslední chvíli vzdala práv ve prospěch ČT. Většina fanoušků zajásala. Převážila u vás také radost nad zásadní změnou v šibeničním termínu?
Popravdě řečeno, v tu chvíli, když se situace takto obrátila o 180 stupňů, tak už jsem moc rád vlastně ani nebyl. Bylo to zkrátka moc pozdě a dost výrazně nám to zkomplikovalo celou přípravu. Vše, co už bývá tradičně hotové, jsme museli měnit a posunuli většinu dodělávek někam úplně jinam. Po všech stránkách to nebylo úplně příjemné. Teď jsem samozřejmě rád, že hokej máme, ale bylo to opravdu mimořádně pozdě.

Více o tématu televizních přenosů z OH čtěte v pátečních LN

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!