23. ledna 2008 15:04 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zase cítím chuť makat a vyhrávat závody

S novou chutí. Ondřeji Sosenkovi opět bije cyklistické srdce.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S novou chutí. Ondřeji Sosenkovi opět bije cyklistické srdce. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Za nejlepší variantu, jaká ho mohla potkat, považuje světový rekordman v hodinovce Ondřej Sosenka angažmá v cyklistické stáji PSK Whirlpool Author.

„Poprvé jsme se o příchodu do Hradce Králové bavili s šéfem týmu Vláďou Vávrou loni v srpnu při závodě Vysočina. Snažil jsem se sice ještě sehnat angažmá v cizině, ale to nemělo moc naději na úspěch. Léta přibývají a volná místa v kvalitních stájích skoro nejsou,“ krčí rameny dvaatřicetiletý jezdec, který během dosavadní kariéry oblékal mimo jiné i dres polského celku CCC-Polsat nebo italského Acqua & Sapone. 

 „Teď vidím, že místo v PSK Whirlpool Author byla pro mě správná volba. Nebudu muset čelit tlakům na cizince a plně se budu moci soustředit na přípravu a závody,“ pokračuje Sosenka.

 Nové angažmá považuje vítěz Závodu míru z roku 2002 i jako nejlepší možnost, jak se vrátit do velké cyklistiky.

 „Jednu dobu jsem dokonce zvažoval konec kariéry. Poslední rok, či vlastně dva, šla u mě cyklistika dost stranou. Řešil jsem své osobní problémy. Tohle už mám ale za sebou a zase cítím chuť makat a vyhrávat závody,“ přeje si.

Křest s týmem si odbyl ve sněhové vánici
Podle stájového bosse může být Sosenka velice platný svými časovkářskými zkušenostmi.

 „Potřebovali jsme časovkáře, většina etapových závodů se rozhoduje právě při jízdě proti chronometru. Počítáme i s variantou, že první sezonu nemusí mít takovou výkonnost, jakou bychom si představovali, ale jsem přesvědčen, že už letos něco vyhraje,“ věří jezdci Vávra. Jeho důvěra se opírá i o fakt, že závodník v minulosti úspěšně spolupracoval s týmovým trenérem Otakarem Fialou. 

 „S mančaftem jsem již absolvoval začátkem ledna soustředění v Krkonoších. Mělo to být hlavně o běžkách, ale měli jsme špatné počasí. Moc jsme toho nenaběhali, budu si ale pamatovat pěší túru ve sněhové vánici,“ usmívá se dvojnásobný vítěz závodu Kolem Polska.

 Po loňském roce, kdy prakticky nezávodil, začne sezonu zřejmě později. „Od pátého února pojedu na týmové soustředění na Mallorku a tam by měly přijít už první starty. Mívám obvykle lepší spíš druhou půlku sezony, a tak bych tvrdou práci chtěl zúročit na českém mistráku. Když všechno půjde podle plánu, mohl bych tak od července jezdit o přední příčky. Ani si nepřipouštím, že by to tak nemělo být,“ pokyvuje hlavou Sosenka.

 „Do závodění mám chuť. To, že jsem skoro dva roky nejezdil, by mi mohlo pomoct v tom, že jsem si od cyklistiky psychicky odpočinul,“ říká optimisticky.

 Vytáhlého jezdce mohou při jeho trénincích potkat amatérští cyklisté při cestách západně od Prahy, kam vyjíždí z Malých Kyšic.

 „Můj rajon je hlavně Křivoklátsko a Brdy, ale jen sám jezdit nebudu. Jednou či dvakrát týdně se domluvíme s kolegy a vyrazíme ve skupině. V týmu je asi sedm Pražáků, takže nebudu mít o společnost nouzi,“ pochvaluje si Sosenka.

 Z jeho plánu nezmizel ani útok na vlastní světový rekord v hodinovce, který vytvořil v roce 2005 v Moskvě. „Magických padesát kilometrů mi nedává pořád spát, jsou docela blízko. Letos na to ale nebude prostor. Rozhodnu se po sezoně. Uvidí se, nakolik jsou do budoucna takové úvahy reálné,“ dodává.