Středa 8. května 2024, Den vítězství

Sosenka: Chci zase vyhrávat závody

PRAHA Světový rekordman v hodinovce Ondřej Sosenka (31) bude v příští sezoně závodit za profesionální královehradecký tým PSK Whirlpool-Author, který patří mezi cyklistické kontinentální stáje.

* LN Jak došlo k domluvě?

Už jsem v tomto týmu pod stejným vedením a v podobném složení v roce 2000 působil, takže se známe. Letos jsem se chtěl vrátit do zahraničí, ale jednání šla do ztracena a potřeboval jsem získat jistotu. A tu jsem získal po setkání s ředitelem stáje Vladimírem Vávrou. Věřím že to je dobrá volba.

* LN Co od angažmá čekáte?

Mým cílem je znovu začít vyhrávat závody. Znovu mít rád kolo, závodní cyklistiku a vrátit se na úroveň, kde jsem byl před dvěma roky.

* LN Neláká vás myšlenka probojovat se na OH v Pekingu?

Už jsem závodil v Aténách a nijak mě to neoslovilo. O olympiádě nepřemýšlím. Druhá věc je, že v mé disciplíně časovce nemá Česko možnost postavit ani jednoho závodníka.

* LN Po roce 2005, kdy jste vytvořil světový rekord, jste se vytratil z předních příček. Proč šla vaše výkonnost dolů?

Byly za tím hlavně rodinné důvody. V osobním životě jsem se dopustil některých chyb, a to se odrazilo i na výkonech. Proto šla cyklistika poslední roky stranou. Tyto záležitosti jsem navíc řešil v době, kdy jsem jezdil v Itálii a vzhledem k náročnosti tamního angažmá to bylo mnohem složitější než kdybych závodil doma.

* LN Věříte, že ještě někdy pokusíte o rekord v hodinovce?

Na hodinovku myslím. Magická hranice 50 kilometrů je poměrně blízko. Vím o rezervách z prvního pokusu, ale to jsem měl špičkovou výkonnost. Myslím, že se na ní mohu během příští sezony zase dostat. Proto nevylučuju, že na podzim, nebo nejpozději v roce 2009, o rekord znovu pokusím.

***

Kdo je Ondřej Sosenka

Mnohonásobný mistr republiky na silnici i na dráze vyhrál Závod míru a dvakrát závod Kolem Polska. Největším úspěchem dvoumetrového cyklisty je světový rekord v hodinovce, který vytvořil v roce 2005 v Moskvě výkonem 49,700 km.