Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zástupci kraje a Brna jednali s vládou o podpoře MotoGP, jedná se o dotaci 65 milionů

Italský závodník MotoGP Valentino Rossi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italský závodník MotoGP Valentino Rossi. | foto: ČTK/AP

Brno Zástupci Jihomoravského kraje a Brna jednali ve středu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a dalšími zástupci vlády o podpoře státu pro letošní ročník motocyklové Grand Prix Brno. ČTK to řekla hejtmanova náměstkyně Taťana Malá (ANO). Spolek kraje a města, který závody letos počtvrté pořádá, žádá o dotaci 65 milionů korun. Vláda ale v pondělí jednání o poskytnutí dotace ze strany ministerstva pro místní rozvoj přerušila. Malá věří, že vláda Velkou cenu podpoří už na následném zasedání.

S Babišem a ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (ANO) a ministrem školství Robertem Plagou (ANO) jednali kromě Malé i hejtman Bohumil Šimek (ANO), bývalý primátor Brna Petr Vokřál (ANO), jeho předchůdce a nynější poslanec Roman Onderka (ČSSD) i současná primátorka Brna Markéta Vaňková spolu se svým náměstkem Robertem Kerndlem (oba ODS). „Na jedné straně stolu seděli dva exprimátoři Brna a současná primátorka stejně jako já s hejtmanem. Všichni bojovali za stejnou věc. Je důležité umět v klíčových okamžicích táhnout za jeden provaz bez ohledu na politickou příslušnost,“ uvedla Malá.

Podle ní zástupci vysvětlili vládě možnosti podpory ze strany kraje a města a požádali o podporu akce ze strany státu. Podle Vaňkové se mluvilo například o tom, zda lze ušetřit nějaké peníze na nákladech, nebo zda může být podpora ze strany kraje a města vyšší. Jihomoravský kraj už letos zvýšil tradiční podporu z 20 na 25 milionů a město z 10 na 15 milionů korun. Vaňková už dříve řekla, že město a kraj nezvládne akci pořádat bez podpory státu. Malá věří, že vláda Grand Prix podpoří už na následném zasedání vlády.

Radost Andrey Doviziosa z triumfu v MotoGP v Brně
Andrea Dovizioso se raduje ze svého triumfu.

Loňské závody skončily ve ztrátě 31 milionů korun. Náklady byly kolem 170 milionů. Kraj dal loni 20 milionů, město 10 milionů, 70 milionů vynesly vstupenky a 39 milionů poskytlo ministerstvo školství, od kterého ale pořádající spolek žádal 100 milionů. Na ztrátu 31 milionů dal zpětně dalších více než devět milionů kraj a skoro pět milionů město. Ztráty vznikají kvůli vysokému zalistovacímu poplatku na získání licence pro pořádání závodů od promotérské společnosti Dorna. Spolek jí teprve v březnu uhradil poslední část peněz, Dorna mu předtím poslala vytýkací dopis.

Velké ceně hrozil v minulosti zánik, protože ji její předešlý pořadatel Automotodrom Brno nechtěl organizovat kvůli její ztrátovosti. Politici z kraje a města se proto dohodli, že založí spolek na pořádání Grand Prix. S Dornou má smlouvu na pět ročníku, poslední se uskuteční příští rok. Pokud spolek bude plnit závazky, Dorna bude jednat o dalších ročnících, v opačném případě Grand Prix v Brně nejspíš skončí.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.