4. ledna 2010 21:43, aktualizováno 5. 1 10:58 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Závody na Strahově pokazil příšerný sníh, Italové zvažovali bojkot

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Sprint v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sprint v Praze. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Kdo doufal, že napotřetí se lyžařský závod Světového poháru v Praze konečně povede se vším všudy, smutnil. Mizerně připravená trať totiž pasovala české organizátory na diletanty. Ještě v pondělí v poledne si sprinterský okruh na Strahově všichni pochvalovali.

Užehlený běloučký koberec z technického sněhu se zamlouval i šéfovi českých servismanů Janu Pešinovi. "Nebude žádný problém, sníh je perfektně čistý, navíc mrzne," pravil. Leč o pár hodin později problém nastal. A kardinální.

Sníh pro čtvrtý závod Tour de Ski, rolbou zřejmě chybně upravovaný až na poslední chvíli, se nespojil a vytvořil nesourodou hmotu, připomínající písečné duny na Sahaře. "Je to malér," mávl rukou ještě před závodem reprezentační trenér mužů Miroslav Petrásek.

Po pražské premiéře před dvěma roky, kdy se kritizovalo na Hradčanském náměstí možné i nemožné, a loňské opakovačce na Výstavišti, kde se nelíbila rovná nezajímavá trať, byla na stole další potíž.

Především Italové začali protestovat, chystala se dokonce petice závodníků, kteří hodlali závod bojkotovat. "Lyžaři se dost smáli, něco podobného se totiž jen tak nevidí," povídal po závodě rozpačitě nejlepší český lyžař Lukáš Bauer.

Myšlenkami však už byl ale možná částečně v Itálii, kam bezprostředně po své kvalifikační jízdě odjel na druhou polovinu Tour. Mnohem větší rozhořčení sršelo z nitra Martina Koukala. Muže, který si včera potvrdil, že sprinterské schopnosti ho stále neopouštějí.

"V životě jsem viděl jen dvakrát takhle příšerně připravenou trať," soptil. "Poprvé v Liberci krátce před "próbou" rok před světovým šampionátem, a teď tady na Strahově."

KOUKAL: MEKKOU JE VYSOČINA
A hned přidal, že městské sprinty nemá rád. "Kdybych je měl hodnotit od jedničky, jakožto nejlepší známky, k pětce, tak tenhle bych oznámkoval sedmičkou," řekl tvrdě. "Snad už se někteří lidi u nás konečně chytnou za nos a příští rok se pokusí prosadit závody v Novém Městě, než riskovat v Praze další ostudu. Právě Vysočina je v Česku mekkou lyžování, ne Praha."

Situace byla včera místy až výbušná, ale asi pět tisíc diváků se nakonec při dramatických závodech velkolepě bavilo..

"Kdyby se skutečně začala sepisovat petice k bojkotu, podepsal bych ji," dodal Koukal. "Opravdu mně není jedno, když si všichni tlučou na čelo a říkají, že Češi jsou blbci, kteří neumějí závody připravit."

To Dušan Kožíšek, snad v euforii z nečekaného čtvrtého místa, vášně krotil: "Já bych žádnou petici nepodepsal. V neděli to totiž v Oberhofu taky nebylo nijak valné."

  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz