Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Zázračný plavec Thorpe končí. Ve 24 letech

Sport

  7:50
SYDNEY - Bývalý nepřemožitelným králem plaveckých bazénů a očekávalo se, že k dosavadním pěti zlatým olympijským medailím přidá další na pekingské olympiádě. Místo toho 24letý australský fenomén Ian Thorpe oznámil konec kariéry.

Ian Thorpe se zlatou medailí na olympijských hrách v Aténách v roce 2004. foto: ČTK

Své rozhodnutí oznámil na tiskové konferenci v Sydney, kterou živě vysílala místní televize. S vrcholovým sportem se rozloučil v pouhých 24 letech, v posledních sezonách se však potýkal se zdravotními problémy, poklesem formy i motivace. 

Podle vlastních slov se Thorpe rozhodl opustit profesionální plaveckou kariéru, protože "plavání už není nejdůležitější věcí v jeho životě", uvedla agentura Reuters.

Excelentní kraulař Thorpe svým rozhodnutím potvrdil spekulace, které se vynořily poté, co se nepřihlásil na prosincový domácí šampionát v Brisbane a dal tím najevo, že se nezúčastní ani mistrovství světa, které se koná v Melbourne v březnu.

Thorpe zazářil na plavecké scéně coby sedmnáctiletý mladík a v letech 1999 až 2002 vytvořil třináct světových rekordů. Na olympiádě v Sydney nebylo lepšího sportovce, vyhrál ještě o čtyři roky později v Aténách závody na 200 a 400 metrů volný způsob, na nichž je také držitelem světového rekordu. Od té doby však takřka nezávodil, vynechal i loňské MS v Montrealu.
Autoři: ,