Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Australský sport svírá homofobie. Ragbisté už mají tým jen pro gaye

Sport

  10:00
MELBOURNE/PRAHA - V emotivním rozhovoru, v němž se bývalé plavecké eso Ian Thorpe rozhodl po letech skrývání konečně zveřejnit svou homosexuální orientaci, mimo jiné řekl: "Nevěděl jsem, jestli Austrálie chce, aby její šampion byl gay."

Plavecká hvězda Ian Thorpe svým přiznáním spustil velkou debatu... foto: Reuters

A nebyly to plané obavy. Thorpův coming out totiž logicky rozjel vlnu dalších sportovců, již promluvili o svých příbězích. Nejsou to povzbudivá slova.

"Ne že bych byl úplně překvapený. Ale stejně jsem nečekal, že to bude až tak zlé," uvedl ragbista Brennan Bastyovanszky.

Průzkum mezi 2500 Australany – rozdělených zhruba stejně na heterosexuální a homosexuální sportovce – přinesl následující výsledky: 75 % z první skupiny se setkalo s homofobií, 85 % gayů či leseb ji pak zažilo na vlastní kůži. Z této skupiny 13 % zažilo i fyzické útoky, nemluvě o posměchu a narážkách.

Radši přestal hrát

"A slova jsou horší než jakákoli ze všech ran, co jsem zažil v ragby. Bolí víc, řežou hlouběji a jizvy zůstanou déle," řekl pro Daily Mail Bastyovanszky. Stokilový pořízek dokonce kvůli těmto ranám na čtyři roky se svým milovaným sportem úplně přestal.

Už dál nemohl. Už dál ani nechtěl.

PŘIZNÁNÍ AUSTRALSKÉ HVĚZDY

"Někteří spoluhráči nevěděli, jak se ke mně chovat," vylíčil. "Trenér mě pak stavěl jen na posledních pár minut: na papíře to vypadalo, že hraju každý zápas, ale nastupoval jsem čím dál míň, ztrácel jsem kontakt na své kamarády."

Totéž říká i Alex Blackwellová, reprezentantka v kriketu. "Ať hrajete na amatérské, či elitní úrovni, homofobie je všude," tvrdí. "Výsledek průzkumu ukázal, že před sebou máme ještě dost práce. Naštěstí se většina sportů v Austrálii snaží, aby se věci změnily."

Výsměch v přímém přenosu

Případ Thorpe vše rozvířil, ale není jedinou kauzou, kdo debatu živí: o víkendu televizní komentátor nazval hráče australského fotbalu Harryho Taylora "velkým teploušem" (ač se za to už o přestávce veřejně omluvil).

Ani to, že se Thorpe soužil v depresích, není ojedinělá zkušenost. Nadějný ragbista Jay Claydon musel strpět narážky už ve své novozélandské vlasti a po stěhování do Austrálii situace gradovala. Rodina i kamarádi jeho coming out přijali.

Ve sportu však schytal bolavou facku. "Najednou se na mě začali všichni dívat divně a pak mi zavolal trenér: Hele, necítím se dobře, že tě máme na soupisce. Už se nemusíš do mužstva vracet," popsal Claydon.

Speciální tým pro gaye

K ragby se vrátil až v dresu Sydney Convicts, první australského týmu pro gaye. Zde podle svých slov může být sám sebou: "Protože jinde na vás koukají jako na slabochy; jenom proto, že si myslí, že homosexuálové nemají co dělat v maskulinním prostředí."

Mimochodem, za Convicts hraje také Bastyovanszky. A zase se ze sportu těší. "Všem doporučuju, aby šli tam, kde je přivítají," říká spokojeně. "Když jsem konečně dokázal zkombinovat důležité věci svého života – tedy hrát ragby a být gayem – je to ohromné štěstí."

Štěstím je i pro Thorpa to, že jej po konci života v zapírání veřejně podpořila plavecká reprezentace Austrálie i řada aktivistů. On svůj boj, zdá se, vyhrál. Další jsou na řadě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!