Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Železný o oštěpařkách: Nejhezčí závod, co jsem zažil

Sport

  17:33
TEGU (Korea) - Neskutečný zážitek, úžasný a krásný závod, jeden z nejhezčích, jaké kdy zažil. Kouč Jan Železný nešetřil superlativy na luxusní podívanou, kterou v pátek na mistrovství světa v atletice v korejském Tegu předvedly oštěpařky.

Oštěpařky předvedly na MS v Tegu uhrančivý závod foto: ČTK

"To bylo ještě lepší než na olympiádě v Pekingu, jen Bára nevyhrála. Vítěz sice bere všechno, ale tentokrát to nevadí," prohlásil kouč Barbory Špotákové, která o 41 cm prohrála vzrušující thriller o zlato s Ruskou Marií Abakumovovou.

"Ty holky se rvaly, vypadalo to, že padne světový rekord," prohlásil Železný. Světový rekordman prožívá v Tegu nejnáročnější dny své trenérské kariéry. Ve čtvrtek měl v kvalifikacích pět svěřenců, tři se dostali do finále. Špotáková v něm skončila druhá, Jarmila Klimešová osmá, Vítězslav Veselý bude házet v sobotu.

Musím si dát cigaretu, přiznal Železný

"Musím si dát cigaretu," řekl po dramatickém finále, kdy se dvě sokyně přetahovaly v hodech na úrovni světového rekordu. "Bylo vidět, že Bára má formu. Výkon byl perfektní, bylo jasné, že jde po zlatu," prohlásil. Přestože první čtyři hody byly vesměs za 67 metrů, nemohla se podle Železného do pokusu trefit. "Pak to přišlo," řekl.

Jenomže Abakumovová odpověděla. "Mě to nepřekvapilo, ta holka to v sobě má. Měla problémy s nohou, nakonec se z toho dostala a nakonec ten rozběh učesala. Byla to rána," glosoval druhý pokus Rusky 71,25 metru, který dokázala po útoku Špotákové v páté sérii ještě vylepšit. "Tím se chytla a už to bylo," řekl kouč.

Psychika nyní bude podle Železného hlavní silou Špotákové. "Ona potřebuje velký závod k tomu, aby ji to nakoplo. Dokázala si, že ještě může házet strašně daleko. Stříbrná medaile je super, ale ona ví, že může hodit daleko víc. Před rokem jsem tvrdil, že může hodit 75 metrů, a stojím si za tím," předpovídal. "Ale pozor, je to ještě strašně daleko a může to hodit i Abakumovová," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ


Špotáková ale hlavně musí zůstat zdravá. Je jí třicet let, má potíže s achillovkami. "Udělali jsme změny, má jiný úchop, držení a ruka se úplně změnily. Ale musí zůstat zdravá a strašně silná v hlavě, protože tohle je o momentální formě a psychice," podotkl.

Sám prý finále prožíval v klidu. "Viděl jsem na tréninku, že to nemůže dopadnout špatně. Byl jsem stoprocentně přesvědčený, že medaili udělá," řekl. Přesto se mu po závodu ulevilo. "Dokážu si představit, co by se dělo, kdyby se to nepovedlo. Bylo by to špatně pro českou atletiku a já bych poslouchal ty blbé kecy o změně trenéra," nebral si Železný servítky. "Ale tyhle změny si sedly, i když začátek sezony byl pomalejší," řekl.

Potěšilo ho i osmé místo Klimešové. "To asi nikdo nečekal. Ale musí na sobě hodně zapracovat," konstatoval Železný. "Musí dostat dolů svou váhu, jestli chce postoupit do finále na olympiádě. Ta holka má v sobě potenciál. Když na sobě zapracuje, může i na olympiádě předvést kvalitní výkon," věřil.

Autor: