17. listopadu 2011 21:38 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Život dobrodruha si vzala Ďáblova hora

Zdeněk Němec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Němec. | foto: Archiv Petra Němce/koláž LN

Dobrodružství miloval. Vystudovaný strojní inženýr Zdeněk Němec rád jezdil po světě a zdolával výzvy. V roce 1995 spolu s Markem Ročejdlem jako první a jediní Češi v historii vyhráli slavné klání Camel Trophy. Dobrodružství se mu ale stalo i osudným. Tři roky po triumfu se s ním utrhlo lano při slaňování vodopádu ve Venezuele.

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Nadšení pro lezení a cestování zdědil Zdeněk Němec po svém otci. "To byla taková dobrodružná duše. V mládí dělal skopičiny po horách a byl to de facto zakladatel orientačního běhu v Československu. Už jako malé kluky nás tahal do kopců," vypráví bratr Petr.

Strojní průmyslovka ve Zlíně, strojní fakulta v Brně, vývojář ve výzkumném ústavu ve Zlíně. Slibně rozjetá kariéra mladého inženýra ale brzy vzala za své. Zdeňka Němce to táhlo do skal a hor.

Pár let po převratu zanechal zkoumání a začal se živit výškovými pracemi. "To byla činnost, která ho bavila a taky souvisela s jeho koníčkem. V té době to byla dobře placená práce, i když jen občasná. Měl ale díky tomu více času na své záliby," přibližuje bratr Petr.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!