Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velká pardubická za rok? Budu se jen dívat z tribuny, připustil Váňa

Sport

  19:15
PARDUBICE - Byl to sice lepší výsledek než před rokem, kdy cílovou rovinkou prošel po svých. Jenže umístění Josefa Váni a "jeho" Tiumena v hloubi dostihového pelotonu nebylo důvodem k jásání. Zvlášť ne pro muže, který Velkou pardubickou osmkrát ovládl. "Jsem tady, zdravý, kůň taky, co na to říct? Porazil nás věk," připustil 61letý žokej.

Josef Vana. foto: MAFRA - Dan Materna

Myslel si na slušné umístění, myslel, že sáhne po podílu z 5milionové dotace. Jenže pak Váňa třikrát málem vypadl ze sedla, za Taxisem dokonce chviličku seděl mimo ně a na Suchém příkopu, 22. překážce bezmála sedmikilometrového kurzu, pochopil: „Tenhle rok o peníze bojovat nebudeme.“

A pak s tónem zklamání v hlase dodal: „Za rok? To je jednoduché, budu se dívat z tribuny.“

ČTĚTE VÍCE

Pravda, tolikrát už se takto loučil a pokaždé pak stál na startu, znovu nabuzený a připravený ukázat mladým, že věk ve Velké není nejdůležitější faktor. Však když tu triumfoval naposledy, v roce 2011, bylo mu 58 let.

Jenže letos Váňovi schází jen pár dnů do 62. narozenin a byť si myslel, že svou misi v Pardubicích dotáhne na start s číslem 30, po střízlivé úvaze pochopil, že jeho 28. start na zamilovaném závodišti bude tím úplně posledním.

Váňu nikdo nedohoní, říká Faltejsek. Do šedesáti jezdit nechce

Třetí rok po sobě proletěl Jan Faltejsek v sedle Orphee des Blins Velkou pardubickou od startu do cíle na prvním místě a slavil hattrick. Na rekordních osm triumfů Josefa Váni ze slavné steeplechase ale nemyslí.

Dohnat Váňu v počtu titulů ve Velké pardubické podle Faltejska nelze. "Toho nikdo nedohoní," uvedl Faltejsek s tím, že do šedesáti let jako legenda českého turfu jezdit nehodlá. "Je to strašně náročná práce, ono se to nezdá. Žiju s taškou a lítám po Evropě a jednoho dne mě to sejme. Jenom to oddaluju," prohlásil.

V jednatřiceti letech je zatím Faltejsek na vrcholu kariéry. Pracuje ve Francii a nyní dokázal přivést Orphee des Blins jako první klisnu k čistému hattricku ve Velké pardubické. "To je super, ale jinak na rekordy moc nejsem. Za to, že se to povedlo, je třeba poděkovat trenérovi a majiteli. Já jsem jenom třešinka na dortu. Můžu poposunout jejich práci o kousek dál, ale taky to totálně pohnojit. Třikrát se to povedlo a něco málo jsem přidal, tak to jsem rád," řekl jezdec pocházející z Kladrub nad Labem.

V nedělním dostihu Faltejsek cítil, že byla Orphee des Blins o něco chladnější. "Loni za to drapla, odpálila Taxis, ale letos jsme takovou rychlost neměli. Ona ale ví, co dělá, má to v sobě zautomatizované. Tu díru (Taxis) jsme překonali a pak to bylo hraní si s tempem a snažit se jí vyhovět," popsal Faltejsek průběh dostihu.

V cílové rovince musel klisnu pořádně popohnat, aby uhájil první místo před Al Jazem. "Je lepší mávat davům, než to takhle honit, ale vítězství jsme dali, bod se počítá. Potom už se nebude nikdo ptát, jak to bylo," řekl žokej.

Orphee des Blins je už dvanáct let a není jisté, zda za rok Velkou pardubickou poběží. Faltejsek by hnědku poslal do závodního důchodu. "Ukáže čas, musí si o to říct sama, ale po dostihu jsem říkal, že si odpočinek už zaslouží," uvedl. O odchodu Orphee des Blins rozhodne její majitel Jiří Trávníček a trenér Grzegorz Wroblewski. "Ten bude vědět, jestli to má cenu, nebo má jít do důchodu." Je možné, že za rok si bude Faltejsek hledat pro Velkou pardubickou nového koně. "Nebylo by to nic těžkého. Když nepůjde Orphee a dostanu nabídku na jiného koně, tak řeknu ano, když bude kvalitní," měl jasno.

Je ale připraven, pokud to bude přání majitele, jet Orphee des Blins i v případě, že by už nepatřila k favoritům dostihu. "Rád majiteli vyhovím," řekl a označil za štěstí, že mohl s Orphee des Blins třikrát vyhrát. "Hledání pravého koně na Velkou je strašně těžké a měl jsem kliku, že jsem na takového koně narazil," řekl Faltejsek.

„Každá písnička jednou končí,“ uvědomil si po doběhu. „Je čím dál těžší dát se do cajku a možná bude opravdu lepší se na to vyprdnout a nechat to mladším. Velká pardubická je čím dál rychlejší.“

Koním tradičně nejvíce zavařil Taxisův příkop.

A ani on, ani Tiumen už nové vlně nestačí. „Dvakrát třikrát jsem ho plácl po krku, ale když jsem viděl, že tam není žádná reakce, že nešel za těmi mladými, měl jsem pocit, že už je nedohoníme,“ říkal Váňa.

Jednu silnou vzpomínku si však legendární žokej přesto odnese - když přišel s Tiuemen před tribuny na představování, potlesk 20 tisíc diváků byl nejsilnější právě v momentu, kdy zaznělo jméno Váňa. „Užíval jsem si to, je to docela příjemné. Tu nádheru před tribunami, to si budu pamatovat. Co jiného?“

Autor: