Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla -4 °C mlha Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Zůstaneš primitiv a zaostalec. Velvyslanec vyplísnil Djokoviče za zpěv písně, která oslavuje Kosovo jako srdce Srbska

Dál jde i světová jednička a vítěz posledních dvou grandslamů Novak Djokovič. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dál jde i světová jednička a vítěz posledních dvou grandslamů Novak Djokovič. | foto: ČTK/AP

Kosovský velvyslanec v Bulharsku Edon Cana ostře kritizoval zpěv nacionalistických písní, kterými srbští tenisté oslavovali nedělní výhru v premiérovém ročníku ATP Cupu. Informovala o tom srbská stanice B92.

Na videu, které se rychle šířilo na sociálních sítích, je vidět druhý hráč tenisového žebříčku Djoković, jak se svým spoluhráčem Viktorem Troickým společně zpívají písně Pochod na Drinu a Vidovdan. 

Ty jsou v některých zemích bývalé Jugoslávie považovány za hymny srbského nacionalismu.

„Po vojenském pochodu pokračovali s Kosovem! Můžeš být vítěz ATP, ale zůstaneš primitiv, zaostalec a obyčejný balkánský nacionalista a šovinista. Není náhoda, že Novak Djoković je nejméně oblíbený tenisový šampion v dějinách,“ nediplomaticky napsal na twitteru kosovský diplomat.

Pochod na Drinu je tradiční srbská vojenská píseň z první světové války, kterou bez ohledu na původní historický význam i kontext častým zpěvem v 90. letech znevážily srbské polovojenské jednotky za válek doprovázejících rozpad Jugoslávie. 

Píseň Vidovdan, tedy Den sv. Víta, vznikla koncem 80. let minulého století v době vzrůstajícího napětí mezi srbským a albánským obyvatelstvem v někdejší jihosrbské provincii Kosovo. 

To je v textu velebeno jako nezcizitelná součást srbské duše.

Srbská tenisová reprezentace v neděli vyhrála premiérový ročník ATP Cupu v australském Sydney, když ve finále poměrem na zápasy 2:1 zdolala výběr Španělska.

12.ledna 2020 v 17:28, příspěvek archivován: 13.ledna 2020 v 22:59

VIDEO: ?? ?? ?? ???? ?? ???? ???? ?????? ?????? #?????? https://t.co/XVGh6pSPKl

Pro zobrazen� videa mus�te m�t zapnutou podporu JavaScriptu

Ко да ми отме из моје душе Косово ❤️ #Србија https://t.co/XVGh6pSPKl

Djokovičův otec Srdjan podle B92 uvedl, že jeho syn je „nacionalista“, stejně jako on i „většina lidí v Srbsku“. 

„To není nic sprostého, milujeme svůj národ a svou zemi. Není to tak, že nenávidíme cizí národ a cizí zemi. Vy jste vstoupili do naší země a víte, že je to naše svatá země, jako je pro Židy Jeruzalém,“ řekl Srdjan Djoković.

„Proto budeme vždy stát při našem Kosovu a nášem národu tam dole (v Kosovu). Nemyslete si, že se na tom něco změní za deset, 20, 100 či 1000 let. Kosovo bude vždy srdcem Srbska,“ dodal.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...