Přehled českých medailistů na zimní olympiádě v Soči

Eva Samková s českou vlajkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eva Samková s českou vlajkou. | foto: Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Znovu dokázali, že se umí prosadit i přes světovou konkurenci. Čeští sportovci navíc olympijské vesnici budí dojem jedné velké rodiny. Kolik z nich už stouplo na stupně vítězů a vybojovalo nejcennější kov?

ZLATO

Maluje si knírek pro štěstí, do olympijského závodu ale vstoupila s obavou - při tréninku si totiž vyhodila rameno. Jenže nakonec zcela dominovala! Eva Samková suverénně vyhrála všechny jízdy ve snowboardcrossu a přemožitelku nenašla ani ve finále. V cíli šťastně hopsala štěstím, s medailí na krku se poté jen slastně usmívala. "Je to hustý, že jsem mezi pár lidmi, co vyhráli olympiádu. Nechápu to," řekla.

Samková v cíli.

Přemožitelku nenašla ani rychlobruslařka Martina Sáblíková. Na své nejsilnější trati na 5 000 metrů jí konkurovala pouze dvojice soupeře z Nizozemska. Zlato na olympijských hrách získala úspěšná sportovkyně už podruhé v řadě.

STŘÍBRO

Znovu byla nejrychlejší. Tedy skoro... Rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou pokořila na tříkilometrové trati pouze její největší konkurentka - Nizozemka Irena Wüstová. Češka brala stříbrnou medaili. "Jsem absolutně spokojená, stříbro mi do sbírky chybělo. Mám velikou radost. Vážně," chrlila ze sebe v euforii.

Ani jednou nechyboval a na stupních vítězů radostně objímal oba francouzské parťáky. Ondřej Moravec na stíhající závod na 12,5 kilometru jen tak nezapomene. V dramatické podívaní plné zvratů skončil druhý, jeho parťák Jaroslav Soukup obsadil dvacáté místo.

Výčet stříbrných medailí ale není u konce. Naopak, Češi přidali do sbírky ještě další dvě. Prokletí čtvrtých míst nejprve prolomila biatlonistka Gabriela Soukalová, která obsadila druhé místo v závodě s hromadným startem.

Gabriela Soukalová se stříbrnou medailí.

A přehlídku biatlonových úspěchů podtrhla také smíšená štafeta! Kvarteto ve složení Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec před sebe pustila pouze suverénní Norsko.

BRONZ

"Strašně mě bolely ruce a nohy. Měl jsem co dělat, abych se dostal do cíle," pravil Jaroslav Soukup. Aby ne, biatlonista dojel 8. února pro první českou medaili. Ve sprintu na 10 kilometrů získal bronz a kolem disciplíny s puškou a běžkami odstartoval národní šílenství.

Vůbec nejúspěšnějším sportovcem se však stal jeho parťák - skromný Ondřej Moravec. Devětadvacetiletý reprezentant zazářil i v disciplíně s hromadným startem, kde si dojel pro bronz. "Říkal jsem si, že je jako zlato. Zase jsem nastřílel čtyři nuly a na víc jsem neměl," dodal později.

Ondřej Moravec přiváží českou štafetu do cíle na druhém místě

  

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz