Brazílie je ve čtvrtfinále. Domácí ale přetlačili Chile až po penaltách

17:50aktualizováno  22:26
BELO HORIZONTE/PRAHA - Fotbalová Brazílie jásá. Po dramatickém zápase proti Chile se stala prvním čtvrtfinalistou mistrovství světa. Po normální hrací době i po prodloužení na dvakrát patnáct minut skončilo utkání 1:1. Penaltový rozstřel pak vyhrál domácí tým 3:2 poté, co chilský obránce Jara poslal rozhodující penaltu do tyče.

Radost Brazilců po zvládnutých penaltách. foto: Reuters

Prásk! Míč se odrazil od tyče zpátky do hřiště. Chilský obránce Jara mohl v páté sérii penaltového rozstřelu vyrovnat a prodloužit ještě drama, ale klíčový moment nezvládl. Zatímco on se zahalil do smutku, kolem něj začaly brazilské oslavy.

Ohlasy trenérů

Luiz Felipe Scolari (Brazílie): "Podle očekávání to bylo velmi těžké a vyrovnané utkání. Chile hraje velmi dobře a organizovaně. Byli na nás dobře připraveni. Ale nakonec se nám povedlo postoupit. Hráči zítra dostanou volno a mohou odjet domů za svými rodinami. Pak se začneme připravovat na čtvrtfinále, ve kterém budeme hrát ještě lépe."

Jorge Sampaoli (trenér Chile): "Břevno v závěru prodloužení byla pro nás těžká rána, protože jsme byli velmi blízko postupu. Kdyby to šlo o pár centimetrů níž, byl by to historický okamžik pro naši zemi. Rozhodně se ale nemáme za co stydět. Ovšem morální vítězství se nepočítá."

Hlavní favorit mistrovství zvládl dramatickou přetahovanou, ač také dvě penalty neproměnil. Willian poslal míč vedle pravé tyče a Hulkovu střelu doprostřed dokázal brankář Bravo vykopnout nohou. Jenomže Chile selhalo dokonce třikrát. Před Jarou nezvládli těžkou situaci Pinilla a Sánchez.

Běžela teprve 18. minuta a Brazílie vypadala neohroženě. Všechno pro ni vypadalo ideálně - vedla 1:0, měla nadějné akce, diktovala tempo a dopředu ji hnal zaplněný stadion. Jenomže...

...po půlhodině hry školácky chybovali Marcelo a Hulk, kteří na úrovni vlastního pokutového území odflákli autové vhazování. Míče se zmocnil dotírající Vargas a přihrál rozběhnutému Sánchezovi. Útočník z Barcelony první šanci svého týmu proměnil - 1:1.

Do konce zápasu mohly rozhodnout oba týmy, byť nebezpečnější byla přece jen Brazílie. Jenomže Neymarovu hlavičku tečoval obránce Francisco Silva mimo bránu, Fred šťastný odraz míče poslal nad břevno a Alvés z dálky nemířil přesně.

V 55. minutě Brazílie slavila. Jenomže předčasně! Rozhodčí Webb odpískal útočníkovi Hulkovi předchozí zpracování rukou, ač si tím vysloužil nenávistný pískot publika. Opakované záběry však potvrdily, že odvážné rozhodnutí sudího bylo správné.

Marcelo (vlevo) a Arturo Vidal.

Brazílie měla i další příležitosti. Jenomže buď špatně řešila finální fázi, nepřesně zakončila, nebo výtečně zakročil výborný chilský gólman Bravo.

Nakonec mohli rozhodnout Chilané z další ojedinělé příležitosti svého týmu. Blesková kombinace na jeden dotek skončila v pokutovém území u Aranguize, jenž pohotově vypálil k pravé tyči. Gól? Tak nakonec ne, domácí tým skvělým zákrokem zachránil gólman Júlio César.

A protože rozřešení nepadlo ani v prodloužení dvakrát patnáct minut, ve kterém došlo na neúspěšně dobývání chilské brány a nečekané břevno po střele chilského náhradníka Pinilly, došlo na penalty.

Mistrovství světa ve fotbale - osmifinále

Brazílie - Chile 1:1 (1:1), na pen. 3:2

Branky: 18. vlastní Jara - 32. Sánchez. Rozhodčí: Webb - Mullarkey, Cann (všichni Angl.). ŽK: Hulk, Luiz Gustavo, Jo, Alves - Mena, F. Silva, Pinilla. Penaltu proměnili: Luiz, Marcelo, Neymar - Aránguiz, Díaz. Penaltu neproměnili: William, Hulk - Pinilla, Sánchez, Jara. Diváci: 57.714.

Brazílie: Júlio César - Daniel Alves, David Luiz, Thiago Silva, Marcelo - Luiz Gustavo, Fernandinho (72. Ramires) - Oscar (106. William), Neymar, Hulk - Fred (64. Jo). Trenér: Scolari.

Chile: Bravo - Medel (108. Rojas), F. Silva, Jara - Isla, Aránguiz, Díaz, Mena - Vidal (87. Pinilla) - Vargas (57. Gutiérrez), Sánchez. Trenér: Sampaoli.