6. června 2014 9:20 Lidovky.cz > Sport > MS hokej 2014

Teroristé prý plánovali útok na hokejový šampionát v Minsku

Ruští hokejisté zdvihají nad hlavu pohár pro mistry světa v ledním hokeji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruští hokejisté zdvihají nad hlavu pohár pro mistry světa v ledním hokeji. | foto: ČTK

MINSK Běloruská tajná služba ve spolupráci se zahraničními kolegy odvrátila pokus o teroristický útok během květnového hokejového šampionátu v Minsku. Oznámil to šéf běloruské kontrarozvědky KGB Valeryj Vakulčyk. Informace o přípravě útoku byla zachycena v Polsku, na dopadení zločince se podílely tajné služby Polska a Ruska, řekl šéf běloruské KGB bez dalšího upřesnění.

Během mistrovství světa podle Vakulčyka nešlo jen o tento jediný incident. "Bezpečnostní systém fungoval dobře, stal se příkladem efektivní spolupráce tajných služeb postsovětských států," prohlásil náčelník kontrarozvědky na bezpečnostní konferenci v Minsku.

S úspěšným zásahem proti teroristům se pochlubila i ruská kontrašpionáž FSB. Její šéf Alexandr Bortnikov v Minsku oznámil, že během únorové zimní olympiády v ruském Soči se podařilo odvrátit hned několik teroristických útoků.

"S pomocí našich kolegů z Německa, Francie a USA se podařilo zmařit záměry několika skupin bývalých ruských občanů žijících v Evropě, kteří plánovali teroristické útoky proti olympijským objektům," řekl Bortnikov. Dodal, že zločinci měli v úmyslu použít tekutou výbušnou směs přepravenou letadlem. Další podrobnosti neuvedl.

Lidovky.cz, ČTK