22. května 2014 21:45 Lidovky.cz > Sport > MS hokej 2014

V závěru jsem počítal vteřiny a modlil se, přiznal trenér Růžička

Vladimír Růžička při své obnovené premiéře na lavičce národního týmu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Růžička při své obnovené premiéře na lavičce národního týmu | foto: MAFRA - Ondřej Bičiště

MINSK (od našeho zpravodaje) V jeho tváři byl poprvé na turnaji vidět spokojený úsměv. Trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička si po postupu do semifinále světového šampionátu v Minsku pořádně oddychl.

To byl zase zápas plný nervů. Nebo lépe řečeno - slovy Růžičky: jednu chvíli svatba, za pár minut pohřeb. Pohřbu se hokejisté málem dočkali v závěru, kdy Američanům téměř dovolili vyrovnat, přestože měli pohodlný náskok 4:1. "My to asi neumíme dohrát v klidu, asi takové drama přitahujeme. Ten závěr byl hrozný. Jenom jsem počítal vteřiny a modlil se, aby byl konec," vyprávěl český kouč pár minut po utkání.

To už žertoval a na jeho černý oblek stačilo jen symbolicky připíchnout svatební stužku. Nakonec je totiž veselo - bude se hrát o medaile. O čem ještě Růžička po zvládnutém čtvrtfinále hovořil?

...o zraněném Sobotkovi

"Člověk musí počítat s tím, když hraje s Kanadou nebo Amerikou, že může přijít podobný zákrok. Oni tak hrajou. Vláďa by měl být snad v pořádku, i když měl červený krk a možná i otřes mozku. Docela normálně mluvil, měl jsem obavu, když tam ležel natažený. Myslím, že minulý týden, když měl chřipku, na tom byl hůř. To byl zelenější."

Tomáš Hertl emotivně slaví gól proti USA.

Tomáš Hertl emotivně slaví gól proti USA.

...o nezkušenosti

"Celý zápas hrajeme super, ale poslední minutu a půl předvedeme zase nervák. Podle mě je to tím, že kluci byli nervózní, hlavně ti v obraně. Hráči si to sice nepřipouštějí, ale čtvrtfinále je zápas o všechno a nechtějí udělat chybu. Tohle zkrátka není liga, mistrovství je něco jiného a nezkušení kluci to mají v hlavě. Uklidnil nás ale Rolinkův vyrovnávací gól. Po přestávce jsme měli navrch a začali Američany motat. Konečně nám tam napadaly góly."

...o přesilovkách

"Ta pětiminutová určitě zlomila zápas na naši stranu. Byla vynikající, je jenom škoda, že jsme v ní nedali ještě víc gólů. Ale nechali jsme se při ní dvakrát vyloučit. Nebýt toho, možná bychom Američanům nasázeli čtyři góly. Hráli jsme ji opravdu výborně, vytvořili jsme obrovský tlak do brány, tak by to mělo být. A to nám rozhodčí ještě neuznal Červenkovu trefu nohou."

...o hubování mužstva

"Vím, že se ten můj proslov k mužstvu pořád probírá, ale neřešil bych, jestli zafungoval a jestli jsme právě díky němu dokázali zabrat. Důležité je, že jsme si uvědomili, že musíme pořádně zabojovat. O tom mistrovství světa je. Když necháte na ledě všechno, tak může zápas dopadnout jakkoli. A hlavně náš výkon stoupá se sílou soupeře. Osobně jsem měl radost z toho, že jsme konečně velice dobře bránili střední pásmo."

Brankář českého týmu Alexander Salák se zlomenou hokejkou na prsou a Johnny...

Brankář českého týmu Alexander Salák.

...o dosavadním trápení

"Všichni víme, že to nebylo z naší strany ono. Ale já si nepamatuju mistrovství, během kterého bychom se netrápili. Český nároďák zkrátka nemůže odehrát šampionát normálně. Letos je těch důvodů, proč tomu tak je, několik. Ten hlavní je podle mého fakt, že je mužstvo složené tak, jak je složené. A když vidíte, jak na turnaji hrajou ostatní týmy a jak jsou zápasy vyrovnané, tak nemůže nikdo očekávat jednoznačné výsledky. Někteří kluci jsou tu poprvé, zkouší si to a je na ně tlak. Furt si čtou, že jedeme pro medaili, pro zlato, takže jsou vnitřně svázaní. Od prvního zápasu vědí, že mistrovství světa je úplně něco jiného než hrát v soutěžích po Evropě."

...o brankáři Salákovi.

"Saša ve čtvrtfinále prokázal, že je to výborný brankář. Předvedl parádní výkon a má strašně velký podíl na postupu do semifinále."

...o častých změnách v sestavě

"Pořád hledáme ideální složení útoků, a tak první dvě formace točím. Dělám to podle svého citu, není to žádná šablona. Buď to vyjde, nebo ne."