Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

350 milionů liber týdně do EU? Johnson v kampani pro brexit lhal, soudnímu sporu se ale vyhne

Svět

  16:33
Londýn - Bývalý londýnský starosta a možný příští premiér Británie Boris Johnson se vyhne soudnímu sporu ohledně tvrzení kampaně za brexit, že Británie posílá každý týden Evropské unii 350 milionů liber (asi 10,1 miliardy korun). U vrchního soudu v Londýně v pátek uspělo jeho odvolání proti verdiktu z minulého týdne, který mu nařizoval ve věci předstoupit před soud. Informují o tom britská média.

„Velká Británie sice opustí Evropskou unii, ale v žádném případě svou vedoucí roli v Evropě,“ řekl Johnson. foto: Reuters

Tvrzení o 350 milionech liber bylo jedním z hlavních sloganů skupiny Vote Leave, která byla před referendem z roku 2016 oficiální kampaní tábora stoupenců brexitu. Výrok „Posíláme EU 350 milionů liber týdně, dejme je radši na NHS (britské státní zdravotnictví)“ figuroval zejména na červeném autobuse, v němž Johnson před plebiscitem objížděl Británii. Soudit se kvůli němu chtěla skupina kolem 29letého podnikatele Marcuse Balla. Podle něj Johnson veřejnosti lhal a dopustil se tedy zneužití pravomocí veřejného činitele.

Zavřete oči, odcházím. Mayová nedokázala naplnit vůli lidu a brexit jí zlomil vaz

Westminsterský soud minulý týden rozhodl, že vyhoví stížnosti Ballovy iniciativy Brexit Justice a bývalého starostu Londýna předvolá. Soudkyně Margot Colemanová argumentovala, že řešení soudní cestou je v tomto případě na místě, samotné obvinění ale nijak nehodnotila.

Vrchní soud v pátek toto rozhodnutí zvrátil a podle britských médií se tak Johnson soudnímu procesu vyhne. Zdůvodnění tohoto kroku poskytnou soudci vrchního soudu až později, napsala agentura Reuters. Johnsonův právník Adrian Darbishire řekl, že pokus o stíhání jeho klienta byl politicky motivovaný a stála za ním „roztrpčenost“ iniciátorů.

Snaha podkopat referendum, tvrdí Johnson

Johnson odmítá, že by veřejnosti ohledně příspěvků do unijního rozpočtu lhal, a soudní stížnost bere jako snahu podkopat výsledek referenda z června 2016. Britové v něm poměrem 52 procent hlasů ku 48 podpořili odchod své země z EU.

Číslo použité na autobusu Vote Leave zpochybňují média a kritizovali jej i statistici britské vlády. Hrubý britský příspěvek do rozpočtu EU se rok od roku liší, v roce 2016 podle televize Sky News činil 13,9 miliardy liber, tedy přibližně 267 milionů liber na týden. Podle iniciátorů stížnosti existuje řada důkazů o tom, že Johnson si byl vědom nepřesnosti sloganu své kampaně.

Kontroverzní politik a jeden z nejznámějších představitelů hnutí za odchod z EU Johnson je favoritem nadcházející volby lídra Konzervativní strany. Vítěz tohoto souboje zřejmě na konci července nahradí v čele britské vlády končící premiérku Theresu Mayovou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!