3. června 2019 20:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Macron odmítl, aby se termín brexitu opět odkládal. Evropská komise by se měla zabývat i jinými tématy

Francouzský prezident Emmanuel Macron mává z Elysejského paláce v Paříži. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Emmanuel Macron mává z Elysejského paláce v Paříži. | foto: Reuters

Paříž Jednatřicátý říjen letošního roku je skutečně posledním termínem pro odchod Británie z Evropské unie. Na setkání s představiteli mezinárodních bankovních institucí to v pondělí řekl francouzský prezident Emmanuel Macron.

Nová Evropská komise, která by měl začít pracovat od listopadu, by se podle něj už neměla brexitem zabývat. Macron ovšem připustil, že se situace může změnit, pokud by se Britové v otázce odchodu z EU ještě „rozhodli jinak“.

„Stanovili jsme konec října jako poslední, poslední termín, protože nechci, aby se tím musela Komise nadále zabývat,“ uvedl Macron, podle kterého by byl další odklad termínu brexitu „špatným nápadem“. Za nepřijatelné šéf Elysejského paláce označil snahu znovu otevřít již dojednanou „rozvodovou dohodu“, kterou vyjednala s Bruselem britská premiérka Theresa Mayová.

Nové jednání o brexitové dohodě požadují někteří kandidáti na post lídra britské Konzervativní strany a potažmo britského premiéra, kteří chtějí Mayovou nahradit. O nových jednáních hovořil například současný ministr zahraničí Jeremy Hunt. EU dlouhodobě nová jednání o dohodě odmítá, připouští pouze změny v politické deklaraci o budoucích vztazích po brexitu.

„Myslím, že musíme uvést v praxi rozhodnutí britského lidu. Jiná situace by nastala, kdyby se britský lid ještě rozhodl jinak,“ řekl také Macron ve zjevné narážce na úvahy o vypsání dalšího referenda o brexitu.

Francouzský prezident Emmauel Macron. při projevu v Elysejském paláci.
Lídři Velké Británie a Francie, Theresa Mayová a Emmanuel Macron.

Na závěr své řeči k bankéřům ale Macron přece jen připustil, že existuje možnost, že by Británie 31. října EU neopustila. Taková situace by podle něj nastala, pokud by bylo na obzoru nové referendum nebo nějaké „úplně nové schéma“, které by bylo přijatelné pro všech 27 členských zemí a unijní vyjednávače. V jakékoli budoucí dohodě ale podle francouzského prezidenta bude muset být takzvaná irská pojistka. Právě ta ovšem byla pro mnohé britské poslance v minulých třech hlasováních o brexitové dohodě hlavní překážkou pro její schválení.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu
ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu

Ahoj, jsem ve 31 tt a pochopitelně přemýšlím nad porodem. Jsem prvorodička, takže mám z toho všeho strach a chlap mi moc nepomáhá. Chce být u porodu, ale zároveň je pro něj asi důležitější být v práci, protože kdykoli se bavíme o tom, zdali si bude moci vzít volno nebo zařídit, že bude okolo termínu v práci někde kolem a ne v zahraničí, je to pro něj problém.